ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ  ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ  ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσιεύσεις/-εύματα

Στην ενότητα αυτή θα σας ενημερώνουμε για:

α) δημοσιεύσεις, εργασίες, κείμενα των μελών μας και

β) δημοσιεύμετα τρίτων που αφορούν τον Σύλλογό μας.

Αν, λοιπόν, έχετε γράψει κάτι που μπορεί να συμβάλλει στο εκπαιδευτικό - επιστημονικό έργο μας ή  στην καλύτερη επικοινωνία μας, μην διστάσετε να μας το στείλετε (με δισκέτα ή e-mail).

Επίσης, αν υποπέσει στην αντίληψή σας κάτι που πιθανόν να ενδιαφέρει πολλούς (λ.χ. εκδηλώσεις, ημερίδες, εκδόσεις), ενημερώστε μας σχετικά.

εφημερίδα ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ, Τρίτη 31 Ιουλίου 2001, σ. 4

Με ... κοιλίτσες και γκρίζα μαλλιά

Ξαναβρέθηκαν προχθές στο Ρέθυμνο

οι πρώτοι φοιτητές του Πανεπιστημίου Κρήτης

Εκατόν είκοσι ήταν οι πρώτοι φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης το 1947 στο Ρέθυμνο.

Από αυτούς, οι 93 ευτύχησαν να πάρουν πτυχίο το 1981. Τα πρώτα πτυχία που έδωσε το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Από τους 93 αυτούς πτυχιούχους -που «σκόρπισαν» μετά την αποφοίτηση τους φύλλα στον άνεμο- οι εβδομήντα περίπου μαζεύτηκαν προχθές στην πόλη μας, επισκέφθηκαν τις νέες εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης, ξεναγήθηκαν σ' αυτές, περπάτησαν ξανά στα σοκάκια του Ρεθύμνου, έφαγαν όλοι μαζί στο εστιατόριο «ΠΑΝΘΕΟΝ» της προκυμαίας και ... αναμιμνήσθηκαν τα πρώτα χρόνια της ανέμελης φοιτητικής τους νιότης.

Την πρωτοβουλία γι' αυτήν την όμορφη μάζωξη, είχε τετραμελής επιτροπή, στη σύνθεση της οποίας μετείχαν η Ασπασία Παπαδάκη, η Σύρμω Παγώνη, ο Γιώργος Αποστολίδης και ο Ισίδωρος Γιαμπίλης. Πρώτοι φοιτητές που πήραν πτυχίο από το Π.Κ. Η υπόθεση της οργάνωσης αυτής της μάζωξης δεν ήταν εύκολη, δεδομένου ότι όλοι -οι φιλόλογοι πλέον- σκόρπισαν μετά την αποφοίτηση τους στα πέρατα της ελληνικής επικράτειας. Και πέραν αυτής. Στην πολύπαθη Κύπρο, από την οποία είχε έρθει σημαντικός αριθμός φοιτητών.

Ήταν συγκινητικές οι στιγμές που σημειώθηκαν το Σάββατο πρωί στην επίσκεψη των αποφοίτων του 1981 στα καινούργια κτίρια του πανεπιστημίου στου Γάλλου. Οι κοιλίτσες και τα γκριζαρισμένα μαλλιά έδωσαν την ευκαιρία  - για πολλά καλόπιστα πειράγματα ανάμεσα στους σημερινούς σαραντάρηδες φιλολόγους.

Ακολούθησε επίσκεψη στους χώρους των εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου και της Βιβλιοθήκης με επί τροχάδην ενημέρωση από τους πανεπιστημιακούς δασκάλους Κασωτάκη και Φλουρή, τον κ. Τζήκα των οικονομικών υπηρεσιών και τον Μιχ. Τζεκάκη, διευθυντή της Πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης. Όλοι εξέφρασαν την κατάπληξη τους για την πρόοδο που σημείωσε το Πανεπιστήμιο Κρήτης στην εικοσαετία που πέρασε. Πολλές και συγκινητικές οι αναφορές που έγιναν στους λαμπρούς πανεπιστημιακούς δασκάλους που δίδαξαν και υπηρέτησαν το Πανεπιστήμιο Κρήτης και στην ποιότητα των σπουδών που προσέφεραν. Σε όλα αυτά αναφέρθηκαν με πολύ υπερηφάνεια οι απόφοιτοι της Φιλοσοφικής. Το απόγευμα εξαντλήθηκε με βόλτα στην Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου, που είχε κατάληξη το εστιατόριο «ΠΑΝΘΕΟΝ» -που έτρωγαν σαν φοιτητές- και τα άλλα παραλιακά στέκια.

Σημειώνουμε ακόμη ότι ανάμεσα στις αποφάσεις που πήραν προχθές οι απόφοιτοι της Φιλοσοφικής Σχολής Ρεθύμνης, ήταν η δημιουργία Συλλόγου Αποφοίτων, το καταστατικό της οποία υπέγραψαν.

Η χθεσινή ημέρα των αποφοίτων ήταν αφιερωμένη στην επικοινωνία με τους φίλους που δημιούργησαν την περίοδο της φοιτητικής τους ζωής στο Ρέθυμνο και έξοδο στην ύπαιθρο του νομού μας, με πρώτη επίσκεψη τις πηγές της Αγίας Δύναμης στην Αργυρούπολη.

ΕΝ ΑΡΧΗ Διοικητική λειτουργία Τα νέα μας Δημοσιεύσεις/-εύματα 1η Συνάντηση Χρήσιμες Συνδέσεις Εγγραφή νέου μέλους Η άποψή σας Αναζήτηση Ευχαριστίες Περιεχόμενα