Διδακτικές Επισκέψεις 1ου ΕΠΑΛ Πάτρας 2012-13

P1030084-2 P1030082-2 P1030081-2 P1030075-2 P1030074-2 foto episthmones2 (1)

Το σχολικό έτος 2012-2013 με το τμήμα ΓΗ (Γ’ Λυκείου-Ηλεκτρολόγοι) του 1ου ΕΠΑΛ Πατρών πραγματοποιήσαμε 2 διδακτικές επισκέψεις.

Η πρώτη επίσκεψη ήταν σε εργοστάσιο ανακύκλωσης μπαταριών στην βιομηχανική ζώνη της Πάτρας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν όλη την διαδικασία ανακύκλωσης λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας.

Η δεύτερη επίσκεψη ήταν στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι μαθητές υλοποίησαν πειράματα ηλεκτρομαγνητισμού και παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα του μουσείου σε σχέση με τις τηλεπικοινωνίες.

Διδακτικές Επισκέψεις

διδακτικές επισκέψεις

Οι διδακτικές επισκέψεις πραγματοποιούνται εντός σχολικού ωραρίου. Γίνονται στα πλαίσια κάποιου συγκεκριμένου μαθήματος. Η αίτηση για έγκριση πρέπει να έχει κατατεθεί στην Δευτεροβάθμια 13 ημέρες πριν την επίσκεψη. Την τελική έγκριση την δίνει η περιφέρεια. Στην ιστοσελίδα της δευτεροβάθμιας  υπάρχει το συνοδευτικό έγγραφο στο οποίο αναφέρονται όλα τα απαραίτητα έγγραφα που πρέπει να κατατεθούν στην δευτεροβάθμια διεύθυνση.  Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οδηγίες για σύνταξη εγγράφων εκδρομών

Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Health Edu

Τα προγράμματα αγωγής υγείας έχουν στόχο να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές σε ένα μεγάλο εύρος θεμάτων όπως την ενδοσχολική βία, τις εξαρτήσεις, τα ανθρώπινα δικαιώματα,  την κυκλοφοριακή αγωγή, την σωματική και ψυχική υγεία.

Επίσης μέσω των προγραμμάτων αγωγής υγείας γίνονται εκπαιδευτικές παρεμβάσεις στα σχολεία, αιμοδοσίες, οργανώνονται σχολές γονέων, μαθητικοί διαγωνισμοί καθώς και επιμορφώσεις για τους εκπαιδευτικούς.

Υπάρχουν διάφορα θεματικά δίκτυα και υποστηρικτικό υλικό για τους  εκπαιδευτικούς που αναλαμβάνουν ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Τα προγράμματα υλοποιούνται εκτός σχολικού ωραρίου δύο ώρες κάθε εβδομάδα σε συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: