Στα βιβλία της Α΄ και Γ΄ Λυκείου γίνεται αναφορά στον περιοδικό πίνακα ένα μέρος της ύλης της Γ΄ Λυκείου καλύφθηκε με τις σελίδες που αναφέρονται στην χημεία, όσον αφορά την ύλη της Α΄ Λυκείου θα γίνει μια αναφορά στις σελίδες που ακολουθούν.

Γενικά στο σύνολο των τριών τάξεων του Λυκείου αφιερώνεται πολύ λίγος χρόνος για το κεφάλαιο της χημείας που ασχολείται με τον περιοδικό πίνακα.

Εαν αναλογιστούμε πόσο χρόνο διέθεσαν οι άνθρωποι που ασχολήθηκαν με τη δημιουργία του θα συνειδητοποιήσουμε γιατί η πλειοψηφία των μαθητών θεωρεί τη χημεία ως ανιαρό και βαρετό μάθημα.Οι ανακαλύψεις των τελευταίων αιώνων συμπυκνώνονται σε ένα κεφάλαιο και οι μαθητές υποχρεούνται σε μερικές ημέρες να γνωρίζουν και να αναλύουν τη δομή και λειτουργία του περιοδικού πίνακα.

Ελπίζουμε με τις σελίδες που ακολουθούν πως θα δώσουμε στο μαθητή όσα στοιχεία είναι απαραίτητα για να κατανοήσει τις βασικές αρχές του περιοδικού πίνακα, αλλά κυρίως την φιλοσοφία στην οποία στηρίζεται τόσο η δημιουργία του, όσο και η χρήση του.