ΟΘΟΝΕΣ ΥΓΡΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ LCD

Πλεονεκτήματα

Έχουν χαμηλότερη ακτινοβολία.

Καταναλώνουν λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια

Είναι ελαφρότερες  καταλαμβάνουν λιγότερο χώρο.

Μειονεκτήματα

Έχουν μικρότερη οπτική γωνία

Απεικονίζουν μέχρι  262.144 χρώματα εν αντιθέσει με τις CRT που απεικονίζουν 16.777.216 χρώματα.

ΟΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕΣ

Η οθόνη καθοδικών ακτίνων αποτελείται από μία λυχνία σε σχήμα φιάλης που καταλήγει σε ένα γυάλινο περίβλημα με χιλιάδες κουκίδες που έχουν την ιδιότητα να φθορίζουν  και να εκπέμπουν ορατό φως όταν περάσει ηλεκτρικό ρεύμα .Κάθε κουκίδα αποτελείται από άλλες μικρότερες και μπορεί να εκπέμπουν διαφορετικό χρώμα φωτός. Κάθε ομάδα εικονοστοιχείων  είναι τα λεγόμενα  pixels.

Ως ανάλυση μια οθόνης ονομάζεται ο αριθμός των εικονοστοιχείων . Το πρότυπο VGA (VIDEOGRAPHICSARRAY ορίζει 480χ640 pixels ενώ το SVGA 800χ600, 1024χ768)

Το REFRESHRATE ρυθμός ανανέωσης  ή συχνότητα κατακόρυφης σάρωσης μετριέται σε HZ και αντιπροσωπεύει τον αριθμό των πλαισίων ανά δευτερόλεπτο. Όταν είναι χαμηλός ο αριθμός αυτός  έχουμε το τρεμόπαιγμα της οθόνης. Το όριο είναι 75 ή 80 HZ.

Η κάρτα γραφικών ρυθμίζει την ανάλυση και τον ρυθμό ανανέωσης.

Μία οθόνη χαρακτηρίζεται  ως interlaced όταν δέσμη ηλεκτρονίων σαρώνει κάθε πλαίσιο από την γραμμή 1 , 3 ,5 κοκ και μετά 2,4 ,6 . Η συχνότητα είναι 100 Ηz

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ

Μερικά από τα χαρακτηριστικά της οθόνης ενός υπολογιστή είναι :

1.Ο μέγιστος αριθμός χρωμάτων που μπορεί να απεικονίσει η οθόνη.

2.Το πλήθος των κουκίδων

3.Το τρεμόπαιγμα (flickering)

4. O ρυθμός ανανέωσης

5. Tointerlace

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το βιβλίο της Πληροφορικης Γυμνασίου (στο οποίο ανήκει και η ενότητα του Υλικού Η/Υ) έχει ως στόχο να βοηθήσει τους μαθητές να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε διαχρονικά θέματα της Πληροφορικής, να αξιοποιήσουν τους υπολογιστές του σχολικού εργαστηρίου ως εργαλεία μάθησης και σκέψης και να διαμορφώσουν κριτική στάση απέναντι στη χρήση των νέων τεχνολογιών στην καθημερινή ζωή.