Θεματική Εβδομάδα στο Γυμνάσιο

Kατά το σχολικό έτος 2016-2017 υλοποιείται στα Γυμνάσια της χώρας Θεματική Εβδομάδα με τίτλο «Σώμα και Ταυτότητα». Ο θεσμός της θεματικής εβδομάδας αποσκοπεί στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας σε ζητήματα που άπτονται της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη και, κατά το τρέχον έτος, εστιάζει σε τρεις βασικούς άξονες: α) τη διατροφή και την ποιότητα ζωής, β) την πρόληψη του εθισμού και των εξαρτήσεων και γ) τις έμφυλες ταυτότητες.

Η εστίαση του περιεχομένου της φετινής Θεματικής Εβδομάδας στα ζητήματα αυτά απορρέει από την κρίσιμη σημασία που αποκτούν κατά την αναπτυξιακή φάση της προεφηβείας και εφηβείας την οποία διέρχονται οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου, καθώς τα ζητήματα της διατροφής, των έμφυλων ταυτοτήτων και της ανάπτυξης εθιστικών συμπεριφορών συνδέονται άμεσα με την υπό διαμόρφωση σχέση των προέφηβων και έφηβων μαθητών/τριών με το σώμα τους, την αυτοεικόνα και αυτοαντίληψή τους και εν γένει με τον εαυτό τους, καθώς επίσης και με τους/τις συνομιλήκους/ες τους, αλλά και τον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο

diet

diet: what a person eats and drinks.

habit: something that you do often and regularly

healthy:  having good health. it’s the opposite of sick

poultry = chicken, turkey, goose, duck (or «white meat»)

nutrition: eating the right kind of food so you can grow properly and be healthy

grains: the seeds of plants (such as wheat, corn, and rice) that are used for food

cereal: food like bread, rice, oats, bread and pasta.

snack: a light meal or food eaten between meals

junk : food of no nutritional value

fats : such as olive oil, butter, margarine, whole milk,  cheese,  ice cream

dairy: milk, or food made from or containing milk

vegetables: tomatoes, sweet potatoes, broccoli spinach, carrots, onions, peppers are into this food group

fruit: apples, oranges, and bananas lemons are into this food group

vitamin: a natural substance that is usually found in foods and that helps your body to be healthy

calorie : a unit measure of energy.

portion: the amount of a particular food that is served to one person

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΕΔΩ

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2017

Μετά τις 6 Ιουνίου θα διεξαχθούν οι Πανελλαδικές Εξετάσεις, αφού ολοκληρωθούν οι ενδοσχολικές και ανακοινωθούν τα αποτελέσματα, καθώς από φέτος μόνο οι κατέχοντες-αποδεδειγμένα- απολυτήριο Λυκείου θα μπορούν να λάβουν μέρος στις Πανελλαδικές (σ.σ. ο νόμος ορίζει ότι οι έχοντες απολυτήριο συμμετέχουν στις Εξετάσεις).

Η οριστική απόφαση για την ημερομηνία , αλλά και για τις επαναληπτικές εξετάσεις θα ληφθεί από την πολιτική ηγεσία,  σε ευρεία σύσκεψη, την άλλη εβδομάδα.

Οσον αφορά τις επαναληπτικές εξετάσεις , όλα δείχνουν ότι από φέτος καταργούνται. Για να επανέλθουν σε εφαρμογή  απαιτείται νομοθετική ρύθμιση στη Βουλή.