This is my Blog

just another bolg, but in Joomla 1.6!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΠΕ

DSCN2830Η εισαγωγή των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση τα τελευταία λίγα χρόνια έχει δημιουργήσει προσδοκίες ότι θα μπορούσε να συμβάλει στην ανανέωση της εκπαίδευσης και τη μετάβαση από το σημερινό δασκαλοκεντρικό σχολείο που κυριαρχείται από το μοντέλο μεταφοράς της γνώσης σε ένα σχολείο που θα μετατοπίσει το κέντρο βάρους από τη γνώση του «τι» στη μάθηση του «πώς». Σε ένα σχολείο όπου ο μαθητής «θα μαθαίνει πώς να μαθαίνει» σε ένα περισσότερο μαθητοκεντρικό περιβάλλον που θα δίνει έμφαση στην εξερεύνηση και ανακάλυψη, στην ίδια την εμπειρία ανάπτυξης στρατηγικών επίλυσης προβλημάτων, στη μεταφορά των δεξιοτήτων στην επίλυση νέων προβλημάτων και τελικά στην πρόσκτηση των δεξιοτήτων που οι πολίτες του μέλλοντος χρειάζεται να διαθέτουν.

Οι παιδαγωγικές έρευνες των τελευταίων χρόνων αναδεικνύουν ? στην πλειονότητά τους ? τις ΤΠΕ ως αποτελεσματικά εργαλεία διδασκαλίας και μάθησης σε όλες τις  βαθμίδες εκπαίδευσης . Τα ερευνητικά δεδομένα συγκλίνουν στο ότι η σύγχρονη τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώστε να υποβοηθήσει και να ενθαρρύνει την γνωστική ανάπτυξη και τη μάθηση. Κρίσιμη παράμετρος αποτελεί η ώσμωση της τεχνολογίας με τις σημαντικές ανάγκες των παιδιών πριν αυτή εισαχθεί στο μαθησιακό περιβάλλον.

Οι ΤΠΕ δεν είναι ένα εργαλείο που έχει δυνατότητες και έχουμε την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσουμε. Οι ΤΠΕ, μέσα από πολλά και διαφορετικά εργαλεία, πρέπει να διαχέονται στη σχολική πραγματικότητα, να είναι σαν τον αέρα, να υπάρχουν, να είναι απαραίτητες, να τις χρησιμοποιούμε ? και να μην το κάνουμε θέμα. Φανταστείτε να θριαμβολογούσαμε κάθε φορά που χρησιμοποιούσαμε το μολύβι, τον πίνακα, την υδρόγειο σφαίρα.

Τρίπολη - Καιρός

showplus