Joomla Template by Create a Website

εθελοντική αιμοδοσία

Γράφτηκε από τον/την Super User

Μια ξεχωριστή εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 10/12/2013 στο 26 Δημοτικό σχολείο Πάτρας. Οι γονείς του 26ου Δημοτικού σχολείου Πατρών, θελήσαμε να πάρουμε και να δώσουμε χαρά. Να δώσουμε λίγο αίμα, για να γεμίσει η ψυχή μας με τη χαρά και την ευτυχία μιας ζωντανής και γεμάτης νόημα παρουσίας μας στον κόσμο. Να χαρίζουμε ζωή σε αυτούς που έχουν ανάγκη αίματος. Να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά μας για την ανάγκη και την αξία αυτής της προσφοράς. Μιας προσφοράς τόσο ανώνδυνης αλλά τόσο χρήσιμης. Να δουν την ασυγκριτη αλτρουιστική πράξη αλληλεγγύης του ανθρώπου προς τον άνθρωπο. Η ανθρωπιά κρίνεται και αξιολογείται από την προσφορά στους άλλους. Στο νοσοκομείο της  Μεγάλης Βρετανίας έξω από το τμήμα αιμοδοσίας υπάρχει η ρήση ενός δασκάλου που είπε: "όταν παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου, όταν δίνεις γεμίζει η ψυχή σου."

Θεατρική ομάδα

Γράφτηκε από τον/την Super User

Η θεατρική ομάδα του Γενικού Λυκείου Μεθώνης άρχισε εντατικές πρόβες στο χώρο του σχολείου, για να ανεβάσει μια σπαρταριστή κωμωδία καταστάσεων " ψέμα στο ψέμα " του Antony Nielsen.

εθελοντισμός - στάση ζωής

Γράφτηκε από τον/την Super User

Στις 18 Δεκεμβρίου και ημέρα Τετάρτη πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γενικού Λυκείου Μεθώνης ένα χριστουγεννιάτικο παζάρι με φιλανθρωπικό χαρακτήρα. Οι γονείς και οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με τρόπο συγκινητικό στο κάλεσμα της εθελοντικής ομάδας του σχολείου.  Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν διατέθηκαν στο σύλλογο "Φλόγα" και στο "Χαμόγελο του Παιδιού".  Η προσφορά της σχολικής και τοπικής κοινωνίας έδειξε ότι στην περίοδο της οικονομικής κρίσης υπάρχει ακόμα κοινωνική αλληλεγγύη.

Χωρίς γλωσσική αντίσταση

Δημοσιεύτηκε στις Τρίτη, 04 Μαρτίου 2014
Γράφτηκε από τον/την Super User

Από τις χειρότερες μορφές εξαρτήσεως αυτού του τόπου- μακροπρόθεσμα η πιο επικίνδυνη- είναι η γλωσσική μας εξάρτηση από ξένες γλώσσες, ιδίως από την αγγλική.

Αυτούσιες, παραλλαγμένες ή μεταφρασμένες, σμήνη ξένων λέξεων και φράσεων έχουν εισαχθεί τα τελευταία χρόνια, και εξακολουθούν να εισάγονται καθημερινώς, με αυξανόμενο ρυθμό, από τα ποτάμια της τεχνολογίας και της διαφήμισης,που κατακλύζουν τη ζωή μας με έννοιες, εργαλεία και καταναλωτικά αγαθά, και φυσικά και με τις λέξεις που τα δηλώνουν. Έτσι, αφύλοδακτο το κάστρο της γλωσσικής μας ρωμιοσύνης, χωρίς δική μας γλώσσική αντίσταση ή βοήθεια και με πρόθυμο και δραστήριο Εφιάλτη την ξενομανία μας, παραδίδεται από μας τους ίδιους στο γλωσσικό οδοστρωτήρα των ξένων γλωσσών.