Ιστοσελίδα για το Ψηφιακό Σχολείο, τη Συμβουλευτική & τον Προσανατολισμό.

• Αρχική
  • Βιογραφικό: Πούρικας Χρήστος (Διαχειριστής Ιστοσελίδας)

3c 1

Ο Χρήστος Πούρικας (M.Ed/M.Sc) είναι Εκπαιδευτικός Τεχνολόγος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός της ΑΣΕΤΕΜ - ΣΕΛΕΤΕ με μεταπτυχιακές σπουδές (M.Ed) στη Σχολική ψυχολογία («Συγκινησιακές - συναισθηματικές Δυναμικές και Εκπαίδευση»), μεταπτυχιακές σπουδές (M.Sc) στη «Διοίκηση και Οργάνωση Εκπαιδευτικών Μονάδων» και ειδίκευση στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.).

Είναι τακτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρίας Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΕΛΕΣΥΠ)  και εργάζεται στην Δημόσια Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση  τα  τελευταία είκοσι τέσσερα χρόνια υπηρετώντας σε διάφορα σχολεία της Γενικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης καθώς και ως Υπεύθυνος του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού Ν. Λάρισας.

Έχει συμμετάσχει σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια σχετικά με την εκπαίδευση ενηλίκων, τη σχολική ψυχολογία, τη συμβουλευτική, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση, την ειδική αγωγή, τη διοίκηση και οργάνωση εκπαιδευτικών μονάδων και έχει δημοσιευμένο συγγραφικό έργο σε επιστημονικά περιοδικά όπως ΕΛΕΣΥΠ, ΕΕΦ, ΕΕΠΕΚ, Νέος Παιδαγωγός, i-teacher κ. α..

Διαθέτει πλήθος ωρών επιμορφωτικής εμπειρίας και διδασκαλίας  σε θέματα σχετικά με την επαγγελματική συμβουλευτική (ΙΕΠ), τα Νέα Προγράμματα Σπουδών - Το μάθημα της Τεχνολογίας (ΙΕΠ), τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία (ΙΕΠ), την Εισαγωγική Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών (ΙΕΠ), το Θεσμό της Μαθητείας (ΙΕΠ), το Θεσμό του Σύμβουλου Καθηγητή (ΙΕΠ), την εξ αποστάσεως εκπαίδευση (ΠΕΚΕΣ), την εκπαίδευση ενηλίκων, τη Διαπολιτισμική εκπαίδευση, τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας (Διερευνητική μάθηση, Eικονικά Eργαστήρια, Eργαλεία WEB II στην Εκπαιδευτική Διαδικασία) κ.α.

Από το 2017 υπηρετεί ως Διευθυντής στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ελασσόνας.

email επικοινωνίας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συμβουλευτική & Προσανατολισμός