Ιστοσελίδα για το Ψηφιακό Σχολείο, τη Συμβουλευτική & τον Προσανατολισμό.

20-07-18 Σύστημα πληροφόρησης μεταπτυχιακών σπουδών Ελλάδας

Το σύστημα σχεδιάστηκε, αναπτύχθηκε και λειτουργεί στα πλαίσια των δράσεων του Γραφείου Διασύνδεσης, αποσκοπώντας αφενός στην έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση των χρηστών του και αφετέρου στη μεγαλύτερη διευκόλυνση τους κατά την αναζήτηση πληροφοριών για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα. Η βάση των μεταπτυχιακών ενημερώνεται τακτικά ακολουθώντας τη ροή της δημοσιοποίησης προκηρύξεων μεταπτυχιακών προγραμμάτων που υλοποιούνται από Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαίδευσης της Ελλάδας.

ΟΔΗΓΙΕΣ

Από την αρχική σελίδα μας (ή τη σελίδα για την Συμβουλευτική Φοιτητών) ακολουθήστε τον σύνδεσμο «ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ Δ. Π. Θ.» (φωτογραφία άρθρου)

Η αναζήτηση των πληροφοριών μπορεί να πραγματοποιηθεί σύμφωνα με το:

• φορέα υλοποίησης (Πανεπιστήμια, ΤΕΙ)

Αναζήτηση Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων βάσει φορέα υλοποίησης Α.Ε.Ι. (Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα)

1. Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Πανεπιστημιακού Τομέα (Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία, Σχολή Καλών Τεχνών).

2. Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα Τεχνολογικού Τομέα (ΤΕΙ)

• γνωστικό αντικείμενο (οικονομικές επιστήμες, τεχνολογικές επιστήμες κ.λ.π.)

Αναζήτηση Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων βάσει γνωστικών αντικειμένων (Επιστημονική περιοχή ενδιαφέροντος π.χ. Θετικές Επιστήμες, Επιστήμες Υγείας κ.τ.λ.).

• καθεστώς οργάνωσης – λειτουργίας(αυτόνομο, διατμηματικό κ.λ.π.)

Αναζήτηση Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων βάσει τύπου προγράμματος (Αυτόνομο, Διατμηματικό, Διακρατικό, Διαπανεπιστημιακό).

• οικονομικό καθεστώς (με δίδακτρα ή δωρεάν)

Αναζήτηση Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων βάσει οικονομικού καθεστώτος (Δίδακτρα ή Δωρεάν).

• ή και με συνδυασμό των ανωτέρω κριτηρίων

Σύνθετη αναζήτηση Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων.

Συμβουλευτική & Προσανατολισμός