Εθισμός στο διαδίκυο

Ο «εθισμός» στο διαδίκτυο είναι ένα φαινόμενο της τελευταίας δεκαετίας.

Το διαδίκτυο με τις πληροφορίες ,τα κοινωνικά δίκτυα και τα παιχνίδια που διαθέτει μαγεύει ενήλικες και παιδιά και σιγά σιγά καταφέρνει όχι απλώς να είναι απαραίτητο κομμάτι της καθημερινότητας,αλλά να εκτοπίζει τον πραγματικό κόσμο και να μας κρατά εγκλωβισμένους σε μια εικονική πραγματικότητα.Βλέπετε το ταξίδι στον ψηφιακό κόσμο δεν κοστίζει χρήμα, θέλει μόνο χρόνο(...αλλά ο χρόνος είναι χρήμα!,να η μεγάλη απάτη).

Δεν πρέπει να ξεχνάμε τα θετικά του διαδικτύου,αλλά ούτε τα αρνητικά του.Ευτυχώς υπάρχει και η μέση οδός!

Οι γονείς των παιδιών, και το σχολείο έχουν την ευθύνη να μάθουν στα παιδιά τη σωστή χρήση του internet.(«Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπεύειν»Ιπποκράτης

Η πρόληψη είναι σοφία, η καταστολή της δύσκολη πορεία.άγνωστος)

Πιο συγκεκριμένα το σχολείο,αλλά κυρίως οι γονείς

Θέτουν συγκεκριμένο πρόγραμμα χρήσης του διαδικτύου στο οποίο παραμένουν σταθεροί

Παρακολουθούν διακριτικά την συμπεριφορά του παιδιού τους πριν, κατά την διάρκεια και μετά την χρήση

Τοποθετούν τον υπολοιστή σε χώρο που τον χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια.

Σερφάρουν,μαζί με τα παιδιά και μιλούν σε τακτά χρονικά διαστήματα για τους κινδύνους που εγκυμονεί το διαδίκτυο .(ΣΕΡΦΑΡΩ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΩ)

Πρέπει να ενθαρρύνουν το παιδί να βρει εναλλακτικές ψυχαγωγικές δραστηριότητες πέρα από τη διαδικτυακή ψυχαγωγία.

Το μεγαλύτερο κακό στα παιδιά το κάνουν οι ψηφιακά αναλφάβητοι γονείς ,γιατί ή δαιμονοποιούν τον υπολογιστή και απαγορεύουν στα παιδιά να τον χρησιμοποιούν ή δεν βάζουν όρια ,επειδή θαυμάζουν τα παιδιά τους που παίζουν την τεχνολογία στα δάχτυλα.Οι πιο μυημένοι είναι περισσότερο ενημερωμένοι και ελέγχουν την κατάσταση με ειδικά φίλτρα και ακολουθώντας τους παραπάνω κανόνες.Η ευαισθητοποίηση και η σωστή ενημέρωση ,είναι το πρώτο και μεγάλο βήμα.Όχι ακρότητες.

Η Ελληνική Εταιρεία Μελέτης της Διαταραχής στο Διαδίκτυο , ενημερώνει τους γονείς να ανησυχούν όταν παρατηρήσουν τα εξής σημάδια: υπερβολική κούραση, ημερήσια υπνηλία, πτώση της σχολικής επίδοσης, παραμέληση άλλων αγαπημένων δραστηριοτήτων, κοινωνική απόσυρση, ανυπακοή και ευερεθιστότητα (τρεις ή παραπάνω από αυτές τις ενδείξεις κρούουν τον κώδωνα).Αν,δεν μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση, μπορούν να απευθυνθούν στην Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 για οποιαδήποτε ανησυχία ή προβληματισμό τους και επ να πάρουν κατεύθυνση από κάποιον ψυχολόγο.
Το ίδιο το διαδίκτυο , έχει στις σελίδες του διευθύνσεις για τη σωστή του χρήση!!!

(Απόδειξη πως δεν ευθύνεται αυτό για τον εθισμό ή άλλοθι για τις κατηγορίες εναντίον του;)

κάνε κλικ στις παρακάτω εικόνες,για περισσότερες πληροφορίες

εθισμοσστοδια facebook-addict-600x285 ςοςδιαδικτυο just-one-more-tweet-dad