DOWNLOADS

ΕΚΠ/ΚΕΣ  ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

(αναπαράγονται με ανάλυση οθόνης 1024χ768)

"ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ"
Μαθαίνω την αλφαβήτα  Εξασκηθείτε στη σωστή γραφή και προφορά των γραμμάτων.
Παιχνίδι με τα γράμματα  Αντιστοιχίστε τα πεζά με τα κεφαλαία γράμματα της αλφαβήτας.
Φτιάξε τη λέξη  Βάλτε τα γράμματα στη σωστή θέση, φτιάξτε τη λέξη και ακούστε την !
"ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ"
Μαθαίνω την προπαίδεια *  Εξασκηθείτε στην προπαίδεια.
Μαθαίνω να κάνω πρόσθεση  Μαθαίνω να κάνω πρόσθεση με υπέρβαση της δεκάδας !
"ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ"
 Η Διώρυγα του Παναμά  Περιηγηθείτε στη Διώρυγα του Παναμά και μάθετε τα μυστικά της !
"ΙΣΤΟΡΙΑ"
Η ναυμαχία της Σαλαμίνας  Δείτε με σχηματική αναπαράσταση και animation την ναυμαχία της Σαλαμίνας! (on line  αναπαραγωγή video με σύνδεση adsl)
"ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ"
Ο σκελετός του ανθρώπου   Βρίσκω και τοποθετώ τη σωστή ονομασία σε κάθε μέλος του ανθρώπινου σκελετού!
"ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ"
Μαθαίνω τους Νομούς της Ελλάδας  Βρείτε στο χάρτη το Νομό που σας ζητείται!
Νομοί και Πρωτεύουσες της Ελλάδας  Αντιστοιχίστε τους Νομούς με τις Πρωτεύουσές τους!
Μαθαίνω τα βουνά της Ελλάδας *  Βρείτε στο χάρτη το βουνό που σας ζητείται!
 Το εσωτερικό της Γης *  Τι κρύβει η Γη στο εσωτερικό της; Η απάντηση εδώ !
 Η γέννηση των Ηπείρων *   Δείτε πώς δημιουργήθηκαν οι Ήπειροι πριν πολλά εκατομμύρια χρόνια !
Οι λιθοσφαιρικές πλάκες της Γης *   Γιατί γίνονται τόσοι πολλοί σεισμοί σε ορισμένα μέρη του κόσμου αλλά και στην Ελλάδα; Η απάντηση εδώ !
 Η κίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών *  Πώς δημιουργούνται τα ηφαίστεια αλλά και τα  ηφαιστειογενή νησιά; Η απάντηση εδώ !
 Οι Σεισμοί στην Ελλάδα *  Πού και πότε έγιναν ισχυροί σεισμοί στην Ελλάδα; Η απάντηση εδώ !
 Ο σεισμογράφος *  Πώς λειτουργεί ο σεισμογράφος; Η απάντηση εδώ !
Οι Γεωγραφικοί όροι της θάλασσας  Βρείτε στην εικόνα το γεωγραφικό όρο που σας ζητείται!
Οι Γεωγραφικοί όροι της ξηράς  Βρείτε στην εικόνα το γεωγραφικό όρο που σας ζητείται!
Γλωσσάρι γεωγραφικών όρων της ξηράς  Δείτε στην οθόνη και διαβάστε την ερμηνεία κάθε γεωγραφικού όρου.
Παιχνίδι ερωτήσεων με χρονομέτρηση *  Απαντήστε σωστά και γρήγορα στις 15 ερωτήσεις γεωγραφίας.
Παιχνίδι ερωτήσεων πολ/πλών επιλογών *  Επιλέξτε τη σωστή απάντηση στην καθεμιά ερώτηση γεωγραφίας.
"ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ"
Ονομασίες πουλιών     Αναγνωρίστε το πτηνό που εμφανίζεται σε κάθε εικόνα!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

ΕΝΤΥΠΑ(κυρίως για εκπαιδευτικούς)

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα τάξης  Φτιάξτε εύκολα και γρήγορα το εβδομαδιαίο πρόγραμμα της Τάξης σας!
Κατάσταση βαθμολογίας  Συμπληρώστε απλά και γρήγορα την κατάσταση βαθμολογίας τριμήνων!
Τίτλοι προόδου για την Δ΄ ,Ε΄, ΣΤ΄ τάξη  Συμπληρώστε τους τίτλους προόδου και εκτυπώστε τους!

ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΝΤΥΠΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Υπεύθυνη δήλωση (Αρ.8, Ν. 1599/1986)  Συμπληρώστε το έντυπο της Υπεύθυνης δήλωσης και εκτυπώστε το!
Μισθωτήριο κατοικίας  Συμπληρώστε το έντυπο μίσθωσης κατοικίας εύκολα και γρήγορα!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Δικτυακός τόπος Δημοτικού Σχολείου   Φτιάξτε το δικτυακό τόπο του Σχολείου σας προσθέτοντας περιεχόμενο σε ένα προκατασκευασμένο πρότυπο.
Λογισμικό Δημοτικού (Autorun menu)   Φτιάξτε ένα DVD με το σύνολο των λογισμικών του Δημοτικού Σχολείου που συνοδεύουν τα νέα βιβλία και επιλέξτε όποιο θέλετε.
Μαθητολόγιο  Συμπληρώστε μια αίτηση και λάβετε ένα πολύ καλό πρόγραμμα για τη μηχανογράφηση του Σχολείου σας (για Δημοτικό Σχολείο).
Hot Potatoes 6  Φτιάξτε πολλών ειδών πολυμεσικές ασκήσεις για τη σχολική τάξη
Dersmatik  Πολύ καλό δωρεάν πρόγραμμα για την δημιουργία του ωρολογίου προγράμματος κάθε σχολικής   μονάδας (τουρκικά - αγγλικά).

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Frogger *   Βοηθήστε το βατραχάκι να περάσει τον επικίνδυνο αυτοκινητόδρομο και να φτάσει στη φωλιά του.
mastermind *   Ένα δημοφιλές παιχνίδι σκέψης και λογικής!
Χρήστος & Χριστίνα *   Παιχνίδι τρίλιζα για μικρά παιδιά! (για δύο παίχτες)
Connect 4 *   Σχηματίστε τετράδες και κερδίστε! (για δύο παίχτες)
Apple *   Αλλάξτε θέση στα μήλα και νικήστε!
Diamond  Φτιάξτε τριάδες με όμοια διαμάντια και πλουτίστε!
Οι σημαίες *   Παιχνίδι μνήμης με τις σημαίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Ο αστροναύτης     Παιχνίδι παζλ με 16 κομμάτια.

*  Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα στην αναπαραγωγή των παραπάνω εφαρμογών "κατεβάστε" και "εγκαταστήστε" κάνοντας κλικ στα εικονίδια, τους  και

Όροι χρήσης