7ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού 2019

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.) διοργανώνει τον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού. Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων όλων των Δημοτικών της χώρας που επιθυμούν να συμμετέχουν.
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί για το τρέχον σχολικό έτος για τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης σε δύο φάσεις:
Α΄ φάση : Πέμπτη 14 Μαρτίου 2019 (10:00-11:30) στα δημοτικά σχολεία –που θα δηλώσουν συμμετοχή– σε όλη την χώρα.
Β΄ φάση : το Σάββατο 11 Μαΐου 2019 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

Η ύλη για την α΄ φάση του διαγωνισμού είναι για την Ε΄ Δημοτικού οι θεματικές ενότητες Υλικά Σώματα-Ενέργεια-Θερμότητα-Ηλεκτρισμός και για την Στ΄ Δημοτικού οι θεματικές ενότητες Μηχανική-Ενέργεια-Θερμότητα-Ηλεκτρομαγνητισμός.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό στην ιστοσελίδα της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών www.eef.gr