Καλοκαίρι σε περιμένουμε!

Όλα τα πήρε το καλοκαίρι
τ? άγρια μαλλιά σου στην τρικυμία
το ραντεβού μας η ώρα μία.
Όλα τα πήρε το καλοκαίρι
τα μαύρα μάτια σου το μαντίλι
την εκκλησούλα με το καντήλι.
Όλα τα πήρε το καλοκαίρι
κι εμάς τους δύο χέρι με χέρι.

Όλα τα πήρε το καλοκαίρι
με τα μισόλογα τα σβησμένα
τα καραβόπανα τα σχισμένα.
Μες στις αφρόσκονες και τα φύκια
όλα τα πήρε τα πήγε πέρα
τους όρκους που έτρεμαν στον αέρα.
Όλα τα πήρε το καλοκαίρι
κι εμάς τους δύο χέρι με χέρι

Οδ. Ελύτης

WP_000693a WP_000691a WP_000688a WP_000658a WP_000653a WP_000652b

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Κυκλαδικό Μουσείο.

«Κι όμως είναι άνθρωπος!» Η ανθρώπινη μορφή στα αρχαία χρόνια (από τη σελίδα του Κυκλαδικού Μουσείου).
Από την προϊστορική εποχή οι άνθρωποι ένιωσαν την ανάγκη να απεικονίσουν τον ίδιο τους τον εαυτό. Με τα υλικά που τους έδινε η γη στον τόπο που ζούσαν  έφτιαξαν ειδώλια, αγγεία και φυλαχτά. Κάποια θυμίζουν σανίδες και κάποια άλλα γράμματα, άλλα μοιάζουν με σταυρό και κάποια άλλα με πτηνό κι όμως όλα κρύβουν ανθρώπινες μορφές!
Σε ένα πρόγραμμα ειδικά διαμορφωμένο για τις ανάγκες των μαθητών, τα παιδιά καλούνται να ανακαλύψουν τις μορφές που κρύβουν τα ειδώλια και τα αγγεία του Μουσείου.

Στόχοι του προγράμματος
Αρχικός στόχος είναι η επίσκεψη στο Μουσείο να γίνει μια ώρα χαράς και διασκέδασης για τα παιδιά. Μια διαδικασία δημιουργική μέσα από την οποία τα ίδια τα παιδιά:

• Κατανοούν ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην τέχνη, δεν έχει σημασία πώς απεικονίζεται η ανθρώπινη μορφή αρκεί να επικοινωνείται η ιδέα ότι είναι άνθρωπος
  • Μαθαίνουν ότι μέσα στους αιώνες οι άνθρωποι χρησιμοποίησαν πολλούς και διαφορετικούς τρόπους για να απεικονίσουν την ανθρώπινη μορφή
  • Αντιλαμβάνονται ότι η τέχνη είναι κάτι ζωντανό και εξελίσσεται όπως εξελίσσεται και η ζωή. Αλλάζουν οι εποχές, αλλάζουν οι πολιτισμοί, αλλάζει και η οπτική απέναντι στην ανθρώπινη μορφή.

Δωρεάν μαθήματα θεάτρου.

Με μία  ανάρτηση στον προσωπικό λογαριασμό του σε δημοφιλές μέσο κοινωνικής δικτύωσης έκανε γνωστή ο Γιάννης Κακλέας την «ίδρυση» της αυτοδιαχειριζόμενης άτυπης σχολής θεάτρου.Τα μαθήματα θα είναι δωρεάν για αποφοίτους δραματικών σχολών αρχικά,  αλλά γίνονται δεκτοί και εθελοντές σε οργανωτικό κυρίως επίπεδο. Όσοι  ενδιαφέρονται μπορούν να στείλουν αίτημα συμμετοχής (οι ηθοποιοί) ή εθελοντικής βοήθειας (οι υπόλοιποι από εμάς) στο kakleas52@gmail.com.