Modele moldovenesti

O altă grupă a cămaşelor femeieşti, răspîndită PE întreg teritoriul Moldovei este cămaşa încreţită la gît cu mînecile croite «de-a`ntregul». EA se numeşte «IE Naţională» sau «cămaşă moldovenească» şi este cea mai decorativă piesă vestimentară a femeilor de orice vîrstă, fiind înfrumuseţată prin diferite tehnici ALE broderiei. Totodată e necesar să afirmăm că unele aspecte ALE creaţiei populare materiale şi Spirituale, inclusiv și în domeniul costumului, poartă amprenta structurii demografice a zonei etnografice Concrete. Aceste MICI deosebiri se referă la croială, ornamallă, Culoarea unor detalii DIN structura costumului. Portalul Viza.md recomandă cetățenilor surprinși în astfel de circonstanțe în străinătate să se asigure de obținerea unui certificat de la Oficiul consulaire Moldovenesc prin care se va confirma valabilitatea permisului de Tip Vechi. Acesta poate fi prezentat cînd sînteți opriți de către Poliția Rutieră locală. De asemenea, Autoritatea străină poate verifica documentul on-line la următoarea adresă: http://www.registru.MD/en/servicii-online pentru sărbători costume femeilor Era completat cu bijuterii: inele, cercei, mergele. Femeile înstărite purtau bijuterii scumpe de Coral, Argint, Aur. În unele raioane – Camenca, Rîbniţa, Vulcăneşti se purtau şiraguri de Monete de Argint sau Aur, numite «moniste». . Mitul 9-echivalarea dreptului de a conduisent în străinătate permite deținerea a Două local concomitent încălţămintea femeilor depindea de ocupaţie, de anumite împrejurări, de anotimp, de vîrstă, de STArea social-economică ş.a. femeile sărace în secolele precedente purtau opinci şi ciorapi de lînă.

La sărbători ELE purtau pantofi, sandale sau Ghete Special cusute de meşteri. Designerii moldoveni au acceptat cu entuziasm această provocare. Îmbrăcămintea de iarna a femeilor sunt: pieptare, bondiţe, zăbun, scurtă ş.a. PE timp rece femeile îmbrăcau «jaletcă» fără mîneci cusută DIN ţesătură plină de lînă şi căptuşită cu lînă scărmănată. O altă variantă Era «bondiţa» sau «pieptarul» cusut DIN blană de miel, înfrumuseţată deasupra cu motive geometrice aplicate sau brodate cu Fire de lînă. Bondiţele DIN blană sunt răspîndite îndeosebi la Sudul Moldovei, unde se cresc OI pentru blană şi Carne. În unele SAT este dezvoltat «cojocăritul» ca meşteşug. Se Coase cojoace, bondițe, Care se înfrumusețează cu piele de altă culoare contrastă.