Athens University
Αγαπημένα
Ενδιαφέροντα

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Ο Δημήτρης Προύσαλης ασχολείται με τη μελέτη, ανάλυση, συλλογή και καταγραφή του λαϊκού παραμυθιού από το 1999. Έχει μαθητεύσει σε :Σεμινάρια πάνω στη μυθοπλασία και την τέχνη της αφήγησης, για την παιδαγωγική και θεραπευτική προσέγγιση του παραμυθιού και την αξιοποίησή του για χρήση μέσα στην τάξη και σε χώρους θεραπευτικής παρέμβασης. Το 2001 διοργάνωσε με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Ταύρου το διήμερο συνέδριο με θέμα: «Κουβεντιάζοντας για…τα Παραμύθια» με τη συμμετοχή ειδικών επιστημόνων (Μια μέρα εισηγήσεις- μία μέρα βιωματικά εργαστήρια). Έχει κά-νει εκδόσεις, δημοσιεύσεις και εισηγήσεις σε συμπόσια και διεθνή συνέδρια με θέμα το λαϊκό παραμύθι κι έχει συντονίσει εργαστήρια μετά από προσκλήσεις μορφωτικών οργανισμών και σχολικών συμβούλων. Έχει συγκεντρώσει πάνω από 50 λαϊκά παραμύθια με τους μαθητές του. Ως αφηγητής  μοιράζεται από το 2003 τα παραμύθια που αγαπά  με παιδιά κι ενήλικες κι έχει αφηγηθεί σε ιδρύματα, σχολεία Γενικής και Ειδικής Αγωγής, μουσεία, βιβλιοθήκες, δήμους, ομάδες Ανάγνωσης, φοιτητικά στέκια, φυλακές (Γυναικών κι Ανηλίκων), θέατρα, κατασκηνώσεις, πολιτιστικούς συλλό-γους, Φεστιβάλ Αφήγησης, Φεστιβάλ Βιβλίου, Φεστιβάλ πολιτικής & κοινωνικής έκφρασης και προ-βληματισμού, Συμβουλευτικά Κέντρα, πανεπιστημιακούς χώρους, χώρους αναψυχής, καφενεία, εκπο-μπές ραδιοφώνου  κ.α. Πρόθεσή του είναι να συμβάλει ώστε να ξαναμπεί το παραμύθι στο κέντρο του ενδιαφέροντος του κόσμου και να δημιουργηθούν εστίες αφήγησης παντού αναδεικνύοντας τη σημαντικότητα του για την ανθρώπινη ψυχή και τον πολιτισμό.

Στο ρεπερτόριό του-που συνεχώς εμπλουτίζεται- συμπεριλαμβάνονται πάνω από 80 λαϊκές ιστορίες προφορικής παράδοσης, από την Ελλάδα κι όλον τον κόσμο. Αφηγείται ιστορίες  από την παγκόσμια προφορική παράδοση των λαών, δηλαδή από ιστορίες που δεν γνωρίζουμε ποιος τις πρω-τοδημιούργησε αλλά ταξίδεψαν μέχρι τις μέρες μας, κάποια στιγμή της διαδρομής τους καταγράφηκαν σε μία ή πολλές παραλλαγές και κρύβουν τη λαϊκή σοφία και πολιτιστικές αξίες αναλλοίωτες στο πέ-ρασμα του χρόνου. Άλλες φορές πρόκειται για ιστορίες που έφτασαν ως αυτόν προφορικά. Οι ιστορίες δεν παρουσιάζονται με θεατρικό τρόπο ούτε αποστηθίζονται. Αποτελούν το υλικό μιας εσωτερικής συνομιλίας του αφηγητή με ζητήματα που τον απασχολούν κάθε περίοδο της ζωής του κι επιθυμεί να τα «μοιραστεί» με το κοινό οικοδομώντας ουσιαστικά μια σχέση μεταξύ αφηγητή-ιστορίας-κοινού και δίνοντας βάρος στα δύο τελευταία. Έχει επιμεληθεί τις  συλλογές «Παραμύθια του Κάτω Κόσμου»  (2007) και «Ελληνόφωνα παραμύθια από την Κάτω Ιταλία» (2008) από τις εκδόσεις ΑΠΟΠΕΙΡΑ.

Συγκεκριμένα μοιράζεται με παιδιά και ενήλικο κοινό:

• Μύθους του Αισώπου
  • Ελληνικά λαϊκά παραμύθια
  • Ευτράπελες ιστορίες
  • Παραμύθια για την καταγωγή και την προέλευση φυσικών φαινομένων και των ειδών
  • Παραμύθια από Ευρώπη, Ασία, Αφρική, Βόρεια & Νότια Αμερική, Ωκεανία
  • Παραμύθια με ζώα
  • Παραμύθια Σοφίας & Ιστορίες του Χότζα
  • Ιστορίες αγάπης κι έρωτα

Είναι μέλος της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας, του Κέντρου Μελέτης και Διάδοσης Μύθων και Παραμυθιών, του Π.Ο.Φ.Α  (Πανελλήνιου Όμιλου Φίλων της Αφήγησης) και του Κύκλου του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου

Κεντρική | Προσωπικά στοιχεία | Ενδιαφέροντα | Αγαπημένα | Συλλογή φωτογραφιών | Σχόλια

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 17/02/09