Αυτά που αγαπούν τα παιδιά
Τάξη Δ΄

Αυτά που αγαπούν τα παιδιά

Έδωσα την εργασία αυτή στους μαθητές μου ως εισαγωγή στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Εγώ κι εσύ, στον κόσμο αυτό μαζί» που είχε ως θέμα την ισότητα των δύο φύλων. Αρχικά τους πληροφόρησα για το θέμα «Αυτά που αγαπώ» και τους εξήγησα ότι μέσω αυτής έπρεπε να παρουσιάσουν τον εαυτό τους. Συζητώντας μαζί τους τα θέματα με τα οποία θα τους άρεσε να ασχοληθούν φτιάξαμε ένα βασικό πλάνο, που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω. Βέβαια ο κάθε μαθητής είχε την ευχέρεια να ασχοληθεί και με άλλα θέματα που τον ενδιέφεραν.

Όταν τα παιδιά κατάλαβαν τι ακριβώς έπρεπε να κάνουν τους έδωσα από ένα χαρτόνι στη μέση του οποίου κόλλησαν τη φωτογραφία τους. Ο κάθε μαθητής θα ανέπτυσσε τη δική του «αράχνη». Το χαρτόνι το τσάκισαν σε δύο σημεία, ώστε να ανοιγοκλείνει. Και το πήραν στο σπίτι.

Κατά καιρούς και σε στιγμές που περίσσευε λίγος χρόνος τους μοίραζα χαρτάκια όπου έγραφαν για κάποιο σχετικό θέμα και τα διακοσμούσαν. Ανακοίνωναν τα κείμενά τους στην τάξη και γινόταν σχετική συζήτηση (κοινά και διαφορετικά σημεία μεταξύ τους κ.ά.). Τα χαρτάκια τα έπαιρναν στο σπίτι και τα κολλούσαν στο χαρτόνι τους. Μπορούσαν όμως να φτιάχνουν και δικά τους χαρτάκια μόνα τους και να συμπληρώνουν το έργο τους. Η διαδικασία κράτησε αρκετό καιρό.

Κάποια στιγμή συμφωνήσαμε την ημερομηνία που θα παρουσίαζαν τα έργα τους ώστε να έχουν διακοσμήσει ή συμπληρώσει ότι τους έλειπε. Εκείνη την ημέρα έφεραν τα χαρτόνια τους στο σχολείο. Άλλοι μαθητές είχαν κάνει καταπληκτικά πράγματα με πάρα πολλές λεπτομέρειες κι άλλοι κάτι λιγότερο. Δεν είχε σημασία. Όλοι παρουσίασαν μια ωραία συνθετική εργασία για τον εαυτό τους και ήταν πολύ περήφανοι. Εγώ τα παρότρυνα να διακοσμήσουν όσο μπορούσαν περισσότερο το χαρτόνι τους και συμπλήρωσαν με το χαρτάκι όπου έβαλαν το αποτύπωμά τους. Τέλος παρουσίασαν στην τάξη την εργασία τους και αξιολογήθηκαν από την ομάδα.

Ήταν μια ωραία διαδικασία που τα ικανοποίησε πολύ και τα εισήγαγε στις διαθεματικές εργασίες και στα λαπμπουκ με δική τους αυτενέργεια και ευθύνη.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΟΔΗΓΙΕΣ

Παρουσιάστε αυτά που αγαπάτε κολλώντας χαρτάκια στα οποία θα μιλάτε για:

• το αγαπηµένο σας παιχνίδι (γιατί)
• το αγαπηµένο σας ζώο
• τα αγαπημένα σας πρόσωπα
• την αγαπημένη σας ταινία
• τον/την αγαπημένο/η σας ηθοποιό ή τραγουδιστή/στρια
• τον αγαπημένο σας φίλο ή φίλη
• το αγαπημένο σας μέρος
• ή ότι άλλο θέλετε εσείς

Μπορείτε να κολλήσετε φωτογραφίες ή εικόνες από περιοδικά ή να ζωγραφίσετε και να διακοσμήσετε την παρουσίασή σας.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 29/10/2023