Το δικό μας Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής και πώς να φτιάξετε το δικό σας
Τάξη Γ΄

Το δικό μας Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Στα πλαίσια Προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής και με στόχο να μάθουν οι μαθητές να κυκλοφορούν ως πεζοί και ως οδηγοί ποδηλάτων διαμορφώσαμε την πίσω αυλή του σχολείου σε πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής. Δρόμοι, κόμβοι, σήματα κυκλοφορίας, διαβάσεις μέχρι και μια πλατεία με λουλούδια σχεδιάστηκαν πρώτα στο χαρτί και μετά μεταφέρθηκαν πάνω στην αυλή.

Στην προσπάθεια αυτή βοήθησαν επίσης η συναδέλφισσα Α. Μουρελάτου, ο γυμναστής, κ. Δημήτρης Κοτσίρης καθώς και τα παιδιά των μεγαλύτερων τάξεων που μετέφεραν τις γλάστρες. Το σημάδεμα του χώρου έγινε από την προηγούμενη ημέρα με μολύβι ή κιμωλία στο τσιμέντο. Δανειστήκαμε ένα πακέτο με σήματα οδικής κυκλοφορίας από το διπλανό νηπιαγωγείο και τυπώσαμε κι άλλα σήματα στον εκτυπωτή σε χαρτιά Α4 που τα κολλήσαμε σε χαρτόνια (εάν δεν έχει κάποιος δικά του σήματα θα μπορούσε εύκολα να τυπώσει όσα θέλει και μετά να τα στήσει με βεργούλες ή καλάμια μέσα σε μπουκάλια ή σε κώνους για να στέκονται όρθια).

Τη καθορισμένη ημέρα πάνω στα σημάδια κολλήσαμε με χαρτοταινία την ειδική κορδέλα σήμανσης, βγάλαμε στην αυλή τα φυτά και τα τοποθετήσαμε έτσι ώστε να φαίνεται η πλατεία, χρησιμοποιήσαμε τουβλάκια γυμναστικής για να οριοθετήσουμε σημεία και, όταν όλα ήταν έτοιμα, τα μικρούλια ανέβηκαν στα ποδήλατά τους και άρχισαν να κυκλοφορούν στο δικό τους πάρκο. Άλλα ήταν οδηγοί και άλλα πεζοί. Και όλοι έπρεπε να τηρούν τα σήματα του ΚΟΚ. Η χαρά τους ήταν μεγάλη. Συμμετείχαν όλα με πολύ κέφι και δεν υπήρξε κανένας παραβάτης. Ο τροχονόμος του Πάρκου δε χρειάστηκε να κόψει καμία κλήση.

Ήταν μια πολύ όμορφη και επιτυχημένη ημέρα, αφού οι μαθητές εφάρμοσαν όσα είχαν μάθει κατά τη διάρκεια του Προγράμματος.

Εάν λοιπόν θέλετε κι εσείς να φτιάξετε στην αυλή του σχολείου σας το δικό σας κυκλοφοριακό πάρκο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Αρκεί να βγάλετε στο χαρτί πρώτα την κάτοψη του χώρου ανάλογα με τις διαστάσεις αυλής που διαθέτετε. Και ύστερα φυσικά να γράψετε τις διαβάσεις. Με τα σήματα καθορίζετε τον τρόπο κυκλοφορίας των οχημάτων στους δρόμους. Θα ήταν ιδανικό αν όλες οι γραμμές βάφονταν και έμεναν μόνιμα στο τσιμέντο και για μελλοντικές χρήσεις. (Εμείς το καταφέραμε αυτό εφέτος, 2018-2019, με τη βοήθεια του Σχολικού Βοηθού κ. Νίκου Κατριβέση που "ζωγράφισε" για μας μια καινούρια πίστα κυκλοφοριακής αγωγής σύμφωνα με το πιο πάνω σχεδιάγραμμα).

Η πίστα είναι πολύ χρήσιμη για να διδαχτούν τα πιτσιρίκια με ασφάλεια τη σωστή κυκλοφορία των πεζών και τα σημεία στα οποία είναι ασφαλή. Τώρα σχετικά με την ημέρα που θα συμμετέχουν και τα ποδήλατα, πρέπει να την έχετε προκαθορίσει, για να τα φέρουν οι γονείς το πρωί μαζί με τα παιδιά τους. Θα δείτε ότι θα ανταποκριθούν με ευχαρίστηση. Εάν σκεφτούμε ότι η κυκλοφοριακή μπήκε στην ύλη όλων των τάξεων από φέτος, καλό θα ήταν να γίνει ημέρα ποδηλασίας ξεχωριστή για κάθε τάξη, ώστε να μπορέσει με ευκολία ο κάθε δάσκαλος να δουλέψει με τα παιδιά του.

Τολμήστε το και θα δείτε ότι θα βγει πολύ ωραία δράση.

Δείτε ΕΔΩ το Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής:Κυκλοφορώ με προσοχή

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,