Ανακύκλωση: Έπιπλα από πλαστικά μπουκάλια

Στα πλαίσια προγράμματος ανακύκλωσης το σχολικό έτος 2013-2014, τα μικρούλια μου μάζευαν πλαστικά μπουκάλια. Και παρακαλέσαμε και όλο το σχολείο να συμμετέχει στην προσπάθεια. Έτσι όλη τη χρονιά γονείς και παιδιά έφερναν πλαστικά μπουκάλια διαφόρων ειδών με τα οποία κάναμε ποικίλες κατασκευές. Επειδή όμως ήταν αρκετά αποφασίσαμε να φτιάξουμε και έπιπλα! Έτσι το μίνι εργοστάσιό μας παρήγαγε έναν καναπέ, μία πολυθρόνα, ένα σκαμπό και ένα τραπεζάκι. Όλα σε πρωτοποριακό ντιζάιν και πολύ γερά σας πληροφορώ. Δείτε πώς τα φτιάξαμε.

Ανακύκλωση: Έπιπλα από πλαστικά μπουκάλια
170 μπουκάλια

Η ενασχόλησή μας με την πλαστικο-επιπλοποιία έδειξε ότι για την συγκεκριμένη κατασκευή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο μπουκάλια κοκακόλας για τα κάτω μέρη και μπουκάλια λουξ για τα μπράτσα και τις πλάτες. Τα άλλα μπουκάλια έχουν πολλές καμπύλες και δεν μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο.

132 μπουκάλια

Η κατασκευή γινόταν ως εξής:

Τα μπουκάλια καθαρίζονταν από τα αυτοκόλλητα.

Κόβονταν στο πάνω μέρος και μετά τους κάναμε μια όρθια χαρακιά.

Το μικρό κομμάτι έμπαινε μέσα στο μεγάλο ανάποδα.

Και τέλος ένα ολόκληρο μπουκάλι σπρωχνόταν μέσα στο μισό με δύναμη. Έτσι γινόταν μια στήλη πολύ γερή. Τις έδενα μετά εγώ με ζελοτέιπ φαρδύ ανά τέσσερις, ανά οχτώ κλπ.

Η τελική διακόσμηση των επίπλων μας έγινε από τούλι (70 λεπτά το μέτρο) για να καλύψουμε κάπως το ζελοτέιπ.

Δείτε ΕΔΩ πώς φτιάξαμε ένα ολόκληρο σαλόνι από ανακυκλώσιμα υλικά.

Δείτε ΕΔΩ πώς δουλέψαμε το πρόγραμμα ανακύκλωσης Δίνουμε ζωή στα σκουπίδια μας, προστατεύουμε το περιβάλλον μας.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 11/09/2023