Πρόγραμμα Ανακύκλωσης:
Δίνουμε ζωή στα σκουπίδια μας, προστατεύουμε το περιβάλλον μας
Δ2 τάξη

Πρόγραμμα ανακύκλωσης

Αυτή τη σχολική χρονιά οι μαθητές του Δ2 δούλεψαν Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με τίτλο "Δίνουμε ζωή στα σκουπίδια μας, προστατεύουμε το περιβάλλον μας". Στο ebook που ακολουθεί μπορείτε να δείτε μαζεμένες τις δραστηριότητες και τις κατασκευές που πραγματοποίησαν κατά τη διάρκεια του Προγράμματος. Περιμένετε λίγο να φορτώσει η εφαρμογή και μετά ξεφυλλίστε το. Αν θέλετε να δείτε πιο κοντά απλώς πατήστε επάνω και μετά ξεπατήστε.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήσαμε τον Μάη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Πληροφόρησης Πουρναρόκαστρου. Οι μαθητές εκεί ενημερώθηκαν σχετικά με την περιοχή Natura 2000 του Παναχαϊκού Όρους και είδαν πλούσιο οπτικό υλικό από τις περιοχές του βουνού. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν ανάβαση και αργότερα κατάβαση πεζοπορικής διαδρομής κατά την οποία απόλαυσαν τη θέα προς τον Πατραϊκό και την πόλη και υλοποίησαν βιωματικό πρόγραμμα στη φύση. Τέλος, αφού επέστρεψαν στο Πουρναρόκαστρο, ανέβηκαν στο λόφο του Προφήτη Ηλία και θαύμασαν το μικρό ναό που είναι χτισμένος από το 1851, εξερεύνησαν τα ερείπια του φράγκικου κάστρου και θαύμασαν την καταπληκτική πανοραμική θέα προς την πόλη της Πάτρας.

Στα πλαίσια του προγράμματος έπαιξαν επίσης κουκλοθέατρο βασισμένο στο παραμύθι του Κώστα Μάγου ΣΚΟΥΠΙΔΙΣΤΑΝ. Τις κούκλες τις φτιάξαμε από ανακυκλώσιμα υλικά φυσικά.

Δημιουργός Copyright © 2015-2016,

Τελευταία ενημέρωση 30/06/2024