Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα
Τάξη Ε1
Σχολικό έτος 2022-2023

Η εκδρομή περιλαμβάνει επίσκεψη στην Πνύκα, βόλτα στην Αρχαία Αγορά, επίσκεψη στον Ναό του Ηφαίστου και στην αγορά του Ατάλου, ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης και επίσκεψη στο Μετρό.

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Οι συγκεκριμένοι μαθητές είχαν επισκεφτεί στην Δ΄ τάξη την Ακρόπολη των Αθηνών και χρειάζονταν ένα ξεσκόνισμα στις γνώσεις τους, ώστε να μπορούν να κατανοήσουν καλύτερα κατά την επίσκεψή τους τον ρόλο που έπαιξε η Πνύκα, αλλά και τα εκθέματα του τρίτου ορόφου του Μουσείου. Οπότε προβλήθηκαν στην τάξη πριν την επίσκεψη οι παρακάτω παρουσιάσεις:

Ο Παρθενώνας

Το δημοκρατικό πολίτευμα

ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

Στάση στον λόφο της Πνύκας

Πρώτη στάση στον λόφο της Πνύκας.

Εκεί η δική μας "εκκλησία του Δήμου" συζήτησε και αποφάσισε για τα δύο παρακάτω θέματα:

1. Αξίζει ο κ. Ανδρέας να γίνει Αθηναίος πολίτης;

2. Αξίζει να επεκτείνουμε το εμπόριό μας και να πουλάμε τα προϊόντα μας και στις πόλεις της Κάτω Ιταλίας και Σικελίας;

Οι ομιλητές εκφώνησαν τους παρακάτω λόγους, τους οποίους είχαν ετοιμάσει και αποστηθίσει πριν από την επίσκεψη. Δείτε τη σχετική παρουσίαση ΕΔΩ.

Επόμενη στάση στη στοά του Αττάλου. Η ξενάγηση με τη βοήθεια της παρακάτω παρουσίασης.

Επόμενη στάση στον ναό του Ηφαίστου. Η ξενάγηση με τη βοήθεια της παρακάτω παρουσίασης.

Γνωριμία με το Μετρό της Αθήνας. Το πήραμε από τον σταθμό Μοναστηράκι και κατεβήκαμε στον επόμενο στο Γκάζι όπου και φάγαμε το μεσημεριανό μας.

Τελευταία στάση στο Μουσείο της Ακρόπολης. Η ξενάγηση με τη βοήθεια της παρακάτω παρουσίασης.

Στο Μουσείο οι μαθητές έκαναν τις παρακάτω εργασίες. Κατεβάστε τα αρχεία όλων των εργασιών από ΕΔΩ.

Περισσότερες εργασίες για την συγκεκριμένη εκδρομή ΕΔΩ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τις παρουσιάσεις στο πεδίο τις είχα φορτώσει σε ένα τάμπλετ και σε όποιο σημείο χρειαζόταν πρόβαλλα στους μαθητές τις απαραίτητες εικόνες ή φρέσκαρα τη μνήμη μου.

Δημιουργός Copyright © 2022-2023,

Τελευταία ενημέρωση 15/01/2024