Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ

Στις 9:00 το πρωί πήραμε το τρενάκι που κόστισε περίπου 5 ευρώ για τον καθένα μας. Το πέρασμα του Βουραϊκού με τον Οδοντωτό ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία. Το ταξίδι δίπλα στα τρεχούμενα γάργαρα νερά του ποταμού, το πέρασμα από γεφύρια και τούνελ, το ίδιο το φαράγγι αλλά και το τρενάκι ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά που πολλά από αυτά ούτε φαράγγι είχαν επισκεφτεί ποτέ, ούτε και είχαν ταξιδέψει ποτέ με τρένο.

Όταν φτάσαμε στην πόλη των Καλαβρύτων κατά τις 10:00, φάγαμε κάτι στον όμορφο σταθμό των Καλαβρύτων και μετά επισκεφτήκαμε τον τόπο θυσίας. Εκεί μετά από μια μικρή αναδρομή τα παιδιά ζωγράφισαν επί τόπου ένα σκίτσο σχετικό με την εκτέλεση.

Κατεβήκαμε στο μουσείο από το δρομάκι με τα πόδια, μια απόσταση περίπου 900 μ. Ήταν μια εύκολη διαδρομή και άρεσε στα παιδιά.

Φτάσαμε στο μουσείο κατά τις 11:00. Εκεί έγινε ξενάγηση στους μαθητές και μια επίσης αναδρομή στα ιστορικά εκείνα χρόνια του πολέμου. Όταν τελείωσε η ξενάγησή μας, οι υπεύθυνοι του μουσείου μας επέτρεψαν να χρησιμοποιήσουμε τον χώρο που γίνονται εκπαιδευτικές εργασίες. Εκεί οι μαθητές έκαναν ομαδικές εργασίες που η καθεμία βαθμολογείτο με κάποιους πόντους. Στο σχολείο οι εργασίες βαθμολογήθηκαν και οι πόντοι προστέθηκαν στο σύνολο των πόντων της κάθε ομάδας.

Γύρω στις 12:00 αποχωρήσαμε από το μουσείο, κάναμε μία βόλτα στα μαγαζιά και ύστερα πήγαμε για φαγητό στην πλατεία.

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Στο σχολείο διορθώσαμε τις ασκήσεις, για να καταλάβουν πού είχαν κάνει λάθη.

Γράψαμε περιγραφικά κείμενα σχετικά με τα μέρη που είδαμε και τα πράγματα που κάναμε.

Αφιερώσαμε επίσης μία ώρα για να κάνουμε σχετικές εργασίες στους υπολογιστές και στην εφαρμογή Google maps. Οι μαθητές έμαθαν να μετρούν αποστάσεις και χρόνους, να βρίσκουν μέρη και διαδρομές, να προβάλλουν χάρτες, δορυφορικές κατόψεις και φωτογραφίες.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Η εκδρομή κύλησε θαυμάσια. Οι μαθητές έμαθαν όλη την ιστορία του Ολοκαυτώματος των Καλαβρύτων, κατανόησαν ότι στον πόλεμο μπορούν να συμβούν μεγάλα εγκλήματα και ότι οι άνθρωποι αποκομίζουν από αυτόν μόνο πόνο και θλίψη και κατάλαβαν πόσο αναγκαία είναι η παρουσία της ειρήνης για μια ζωή αξιοπρεπή και αξιόλογη.

Ευχαριστώ τους υπεύθυνους του μουσείου που μας παραχώρησαν τον χώρο για να κάνουμε τις εργασίες μας. Κανένα πρόβλημα δε δημιουργήθηκε κατά την επίσκεψη και όλα πήγαν ακριβώς όπως τα είχαμε προγραμματίσει. Δάσκαλοι και μαθητές μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023