Θέατρο Σκιών
Γλώσσα, Α
΄ τάξη

Στόχοι της διδασκαλίας:
η επεξεργασία του Θ,θ, το κεφαλαίο στα ονόματα, οι τόνοι, η τελεία, το ερωτηματικό, η επαφή με τον Καραγκιόζη και τα σχετικά με αυτόν θέματα (παράσταση, Σπαθάρης, αφίσα, έργο κλπ).

23/11/2020

Ας πάμε στη μεγάλη καρδιά στην 3η ενότητα του βιβλίου μας ΕΔΩ σελ. 45.
Έχει τίτλο "Μια παράσταση στην πλατεία" και κατά τη διάρκειά της θα μάθουμε 8 καινούρια γράμματα.

Κοιτάξτε προσεχτικά την εικόνα του μαθήματος, σελ. 46.

• Ποια παιδιά βλέπουμε;

• Το παιδί με την πράσινη μπλούζα το ξέρουμε; Ποιο είναι; Τι κάνει;

• Τα άλλα δύο ποια είναι; Τι κάνουν;

• Τι μπορεί να είναι αυτό το χαρτί στον τοίχο;

• Τι θα κάνει ο Καραγκιόζης; Τι έχει πάρει μαζί του; Τι μπορεί να έχει μέσα στο καλάθι του;

• Τι είναι ο Καραγκιόζης; Έχετε πάει ποτέ σε Θέατρο Σκιών; Τι έργο είδατε;

• Πιστεύετε ότι τα παιδιά θα πάνε να δούνε σε θέατρο τον Καραγκιόζη; Πώς θα το μάθουμε αυτό;

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι μαθητές πρέπει να εξασκηθούν να απαντούν στις ερωτήσεις ολοκληρωμένα. Περισσότερα για τον προφορικό λόγο ΕΔΩ.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΜ ΜΑΤΟΣ: ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΗΧΟΣ

Δεν μπορούμε όμως ακόμα να διαβάσουμε το μάθημα γιατί δεν ξέρουμε ένα καινούριο γραμματάκι. Είναι το γράμμα της θάλασσας. Ας χωρίσουμε τη λέξη

θάλασσα

Πόσες συλλαβούλες έχει; Πρώτη φωνούλα; Και πρώτο πρώτο γραμματάκι;

Λέμε κι άλλες λέξεις που αρχίζουν ή έχουν μέσα τους Θ, θ.  Κάθε λέξη που λένε τα παιδιά τη συλλαβίζουμε και βρίσκουμε τις πρώτες φωνές.

Χωρίζουμε βγάζοντας δάχτυλα: θά-λασ-σα
Πόσες; Τρεις συλλαβές.
Πρώτη φωνούλα; θα. Κλπ.

Ας κάνουμε την άσκηση του βιβλίου, σελ. 47. Κύκλωσε όπου έχει θ. Τι θα πάρει τελικά ο Καραγκιόζης μαζί του;

Πάμε τώρα στη μικρή καρδιά, σελ. 38. Κοιτάξτε προσεχτικά τις εικόνες. Τι δείχνουν; Κυκλώστε Θ, θ.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΤΡΟΠΟΣ ΓΡΑΦΗΣ

Ας μάθουμε τώρα να το γράφουμε. Είναι πολύ εύκολο. Μοιάζει με ένα ο που φοράει ζώνη!

Βγάλτε το πινακάκι και γράψτε τεράστια Θ, θ.

Τώρα πηγαίνετε και στην καρδιά μικρή, σελ. 38 και γράψτε Θ, θ. ΕΔΩ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Λέμε τη φωνή του γράμματος και ΟΧΙ το όνομα. Είναι «θ» και ΟΧΙ θήτα ή θου.

Ας δουμε παρακάτω τον Καραγκιόζη με τα παιδιά του:

ΣΥΛΛΑΒΙΣΜΟΣ

Εξηγούμε πάλι ότι το γράμμα αυτό είναι το γράμμα της θάλασσας και για να το πούμε πρέπει να δαγκώσουμε ελαφρά τη γλώσσα, να φυσήξουμε και να πούμε την επόμενη φωνή.  Όταν πίσω του έχει α, λέει θα, όταν έχει ο, λέει θο, όταν έχει ε, λέει θε και όταν έχει ι, λέει θι.

ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΑΒΙΣΜΟ

Για εξάσκηση στον συλλαβισμό χρησιμοποιώ τα χαρτάκια σημειώσεων (ΕΔΩ).

Πάρε χαρτάκι, γράψε Θ, βάλε το ψηλά στο γραφείο σου. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε θ. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε α. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε ι. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε ο. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε ε. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε ρ. Πάρε άλλο χαρτάκι γράψε κ.

Φτιάξε τώρα Θα. Άλλαξε και φτιάξε θα. Άλλαξε και φτιάξε θο. Άλλαξε και φτιάξε ρο. κλπ.

Μέχρι εδώ δύο διδακτικές ώρες εξ' αποστάσεως.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Εξασκήσου λίγο ακόμα με τα χαρτάκια σου.

2. Κάνε την ασκησούλα που βρίσκεται ΕΔΩ.

3. Κάνε την ασκησούλα που βρίσκεται ΕΔΩ.

4. Κάνε τη φωτοτυπία. Kαι μετά διόρθωσε. Kατεβάστε την από ΕΔΩ.

5. Δες μια παράσταση Καραγκιόζη από παιδιά του σχολείου μας.

24/11/2020

ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗ ΓΡΑΦΗ ΣΥΛΛΑΒΩΝ, ΛΕΞΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ

Στόχοι: εξάσκηση, η παύλα διαλόγου, το ερωτηματικό.

Η δασκάλα εκφωνεί και τα παιδιά γράφουν. Όταν όλοι τελειώσουν, γράφει στον "πίνακα" και τα παιδιά διορθώνουν.

Θα, θο, κε, να, θι, σο, θε.
Θάνος, κάθε, θεός, θολός, κιθάρα, καλάθι, έπαθα, καθαρός, κάθισα, σπαθί, σκαθάρι.
- Θάνο, έλα.
- Να ένα σκαθάρι.
- Πάρε το καλάθι.
- Θα πάμε θάλασσα;
- Τι έπαθες;
- Έσπασα το σπαθί.

Δύο ώρες εξ' αποστάσεως διδασκαλία μέχρι εδώ.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Κάνε τη φωτοτυπία. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

2. Οι συλλαβές μπερδεύτηκαν. Σύρε τις αριστερά στη γραμμή και βρες ποια λέξη είναι.

3. Δες την παράσταση του Σπαθάρη "Ο Καραγκιόζης και το φίδι".

25/11/2020

EΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ

Τώρα που μάθαμε να διαβάζουμε το καινούριο γράμμα πάμε στο κείμενο του βιβλίου μας (μεγάλη καρδιά), σελ. 46:

• Tι κοιτάζουν λοιπόν η Μαρίνα και ο Άρης; (Μια αφίσα του Καραγκιόζη)

• Τι κρατάει ο Καραγκιόζης στην αφίσα; Και τι άλλο έχει;

• Ποια παράσταση του Καραγκιόζη θα παιχτεί;

• Ξέρετε άλλους ήρωες του Θεάτρου Σκιών, που παίζουν μαζί με τον Καραγκιόζη;

• Ποιος θα παίξει την παράσταση;

• Τον ξέρετε τον Σπαθάρη; Τι είναι; (Καραγκιοζοπαίχτης). Εσείς έχετε γίνει ποτέ καραγκιοζοπαίχτες;

Ας διαβάσουμε όμορφα το μάθημα. Λέτε μετά από μένα. Τα δαχτυλάκια να δείχνουν.

Aς διαβάσουμε και το ποιηματάκι.

ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ

Σελ. 39

Ποια ζώα είναι στην άσκηση 2 και τι μπορεί να λένε;

Τι έχει λοιπόν ο Καραγκιόζης μέσα στο καλάθι; Γιατί πήρε μαζί του κιθάρα;

Συνολική διάρκεια 6 ώρες εξ' αποστάσεως διδασκαλία.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Κάνε τη φωτοτυπία. Κατεβάστε την από ΕΔΩ.

2. Κάνε στο γαλάζιο τετράδιο με το δέντρο την άσκηση στη σελίδα 30. Δηλαδή γράψε Θ, θ και από κάτω γράψε τη λέξη κιθάρα (όχι όμως και τη λέξη Μία).

3. Φτιάξε τη δική σου αφίσα για παράσταση Καραγκιόζη. Πάρε ένα λευκό χαρτί και βάλε το όρθιο. Στην πάνω μεριά γράψε με κόκκινο χρώμα τον τίτλο της παράστασης. Στην κάτω μεριά γράψε την ημερομηνία και την ώρα που θα γίνει η παράστασή σου. Ανάμεσα ζωγράφισε τον Καραγκιόζη και όποιον άλλον ήρωα του θεάτρου σκιών θέλεις. Στείλε μου φωτογραφία της αφίσας σου.

Δες από κάτω την αφίσα κάποιου άλλου παιδιού.

4. Οι λέξεις μπερδεύτηκαν. Τι θέλει να λέει; Τράβα τις λέξεις πάνω στη γραμμή και φτιάξε την πρόταση.

Δημιουργός Copyright © 2020-2021,

Τελευταία ενημέρωση 26/11/2023