Η παράσταση αρχίζει
Γλώσσα, Δ΄ τάξη

Η παράσταση αρχίζει

Στην 9η ενότητα της Γλώσσας της Δ΄ δημοτικού «Η παράσταση αρχίζει» οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με μια σύγχρονη κριτική θεάτρου και μία κινηματογραφικής ταινίας. Σε δεύτερο χρόνο έγραψαν στην τάξη μία δικιά τους κριτική για μια παιδική κινηματογραφική ταινία που είδαν τα ίδια. Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Συζητήσαμε για τους κανόνες καλής συμπεριφοράς στο θέατρο και τον κινηματογράφο και ύστερα επεκτείνοντας το θέμα τα παιδιά έγραψαν κατευθυντικό κείμενο για τους κανόνες συμπεριφοράς στο σχολείο, στο πάρτι, σε έναν γάμο…

Έγραψαν ανάποδο παραμύθι με τίτλο το «Καλό λυκάκι και η κακιά Κοκκινοσκουφίτσα». Η διδασκαλία του ανάποδου παραμυθιού ΕΔΩ.

Αφού διδάχτηκαν τα χαρακτηριστικά του θεατρικού κειμένου ομαδικά μετέτρεψαν σε σενάριο τον μύθο «Δυο κατσίκες σε ένα γεφύρι». Γνωρίζοντας πλέον καλά τα χαρακτηριστικά του θεατρικού κειμένου, επιλέχτηκε το παραμύθι της Αγγελίνας και δόθηκε στις τέσσερες ομάδες. Η κάθε ομάδα μετέτρεψε το δικό της κομμάτι σε σενάριο. Τα κείμενα ενώθηκαν, οι ρόλοι δόθηκαν, τα λόγια μοιράστηκαν και άρχισαν οι πρόβες του θεατρικού πλέον έργου «Το καλό λυκάκι και η κακιά Κοκκινοσκουφίτσα». Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Εξάσκηση στη γραφή θεατρικού κειμένου
Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ και ΕΔΩ

Μετατροπή του παραμυθιού τους σε θεατρικό κείμενο.

Στη συνέχεια διδάχτηκε το κείμενο του Ανθολογίου «Ο μόχθος της μύγας» και αφού ήρθαν σε επαφή και με τα χαρακτηριστικά του κόμικ οι μισές ομάδες μετέτρεψαν τον μύθο σε κόμικ και οι άλλες μισές σε θεατρικό κείμενο. Τα κείμενα ενώθηκαν, οι ρόλοι δόθηκαν, τα λόγια μοιράστηκαν και άρχισαν οι πρόβες του θεατρικού πλέον έργου «Ο μόχθος της μύγας».

To πρόγραμμα της θεατρικής τους παράστασης

Στη συνέχεια τα παιδιά έμαθαν τα λόγια τους, έκαναν πρόβες, έφτιαξαν αφίσες, προσκλήσεις, προγράμματα και ανέβασαν δύο θεατρικές παραστάσεις που μπορείτε να δείτε στα δύο παρακάτω βίντεο.

Προσκλήσεις

Στόχοι των συγκεκριμένων δραστηριότητων που εντάχτηκαν στην ενότητα «Η παράσταση αρχίζει» ήταν:

• Πλαγιότιτλοι και γραφή περίληψης

• Κριτική θεατρικής παράστασης, κινηματογραφικής ταινίας

• Κυριολεξία και μεταφορά

• Χρονικά επιρρήματα

• Τρόποι που δίνουμε οδηγίες και γραφή οδηγιών

• Ευθύς και πλάγιος λόγος

• Χαρακτηριστικά θεατρικού κειμένου

• Γραφή παραμυθιού

• Μετατροπή αφήγησης σε θεατρικό κείμενο

• Πρόσκληση