Γράφοντας ημερολόγιο
Παραγωγή γραπτού λόγου Γ΄ δημοτικού

Πρόκειται για την άσκηση 3 του Τετραδίου Εργασιών του κεφ. "Αγαπητό μου ημερολόγιο" της 2ης ενότητας του βιβλίου της Γλώσσας Γ΄ δημοτικού "Στο σπίτι και στη γειτονιά". Βασικοί στόχοι: η εμπέδωση της παραγράφου και τα δομικά χαρακτηριστικά του ημερολογίου και της αφήγησης. Επιμέρους στόχοι: η παρομοίωση, η λέξη "που", τα επίθετα, τα συναισθήματα, η αιτιολογική πρόταση,
η αξιολόγηση, η διόρθωση, το καθαρογράψιμο και η ικανοποίηση των παιδιών.

Γράφοντας ημερολόγιο

Στο προσυγγραφικό στάδιο αρχικά υπενθύμισα την παράγραφο και έδωσα οδηγίες για τη συγγραφή τριών παραγράφων. Αφού κατανόησαν τα παιδιά τα δομικά χαρακτηριστικά του είδους και με ποια θέματα θα ασχοληθούν στην κάθε παράγραφο έγινε προφορική εξάσκηση και καταιγισμός ιδεών για τη χρήση επιθέτων, συναισθημάτων και των λέξεων που, γιατί και σαν (παρομοίωση).

Συγγραφικό στάδιο: Όταν τα παιδιά ετοιμάστηκαν συναισθηματικά και ψυχολογικά προχωρήσαμε στη συγγραφή.

Μετασυγγραφικό στάδιο: Διάβασαν το γραπτό τους και αυτοαξιολογήθηκαν.

Μέχρι εδώ ένα δίωρο.

Ακολούθησε διόρθωση και αξιολόγηση από μένα. Την επόμενη μέρα τους ζήτησα να διορθώσουν βασικά λάθη, να σβήσουν ότι δεν χρειαζόταν, να διαμορφώσουν τις παραγράφους, να συμπληρώσουν συναισθήματα, επίθετα, λέξεις. Συζήτησα με το κάθε παιδί διεξοδικά τα σοβαρά του λάθη και βοήθησα περισσότερο εκείνα που δεν κατάλαβαν ακόμα τον τρόπο διόρθωσης και καθαρογραψίματος.

Όποιο παιδί διόρθωνε ξεκινούσε την αντιγραφή με μπλε στυλό που σβήνει. Η αντιγραφή έγινε εξ ολοκλήρου στο σχολείο για να εμπεδώσουν πώς ακριβώς γίνεται. Αργότερα το καθαρογράψιμο θα ολοκληρώνεται και στο σπίτι.

Διάβασα στην τάξη αρκετά γραπτά κουβεντιάζοντας με τα παιδιά εάν ο συγγραφέας είχε ακολουθήσει τις οδηγίες και εστίασα στις λέξεις που δηλώνουν συναισθήματα και δύσκολα τις χρησιμοποιούν τα παιδιά. Φυσικά επαινέθηκαν όλα τα κείμενά τους.

Τελειώνοντας ασχοληθήκαμε με το παρακάτω φύλλο εργασίας για εμπέδωση των επιμέρους στόχων.

Απαιτήθηκαν συνολικά 4 διδακτικές ώρες. Σχολ. έτος 2018-2019

Κατεβάστε τα αρχεία από ΕΔΩ.

Δείτε περισσότερα για τη γραφή ημερολογίου ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 02/10/2024