Οδηγίες κατασκευής
Παραγωγή γραπτού λόγου, Δ΄ τάξη

Πρόκειται για την άσκηση 1 του Τετραδίου Εργασιών του κεφ. "Ένας αρλεκίνος από χαρτί" της 9ης ενότητας του βιβλίου της Γλώσσας Γ΄ δημοτικού "Η παράσταση αρχίζει". Βασικός στόχος: οι οδηγίες κατασκευής. Επιμέρους στόχοι: το ύφος των οδηγιών, η χρήση οριστικής, η χρήση προστακτικής, η χρήση λέξεων χρόνου και τρόπου.

Οδηγίες κατασκευής

Στο προσυγγραφικό στάδιο συζητήσαμε για το ύφος των οδηγιών. Σε ποιον απευθυνόμαστε τι έγκλιση και τι αριθμό χρησιμοποιούμε. Συμφωνήσαμε ότι για αυτές τις οδηγίες θα χρησιμοποιήσουν οριστική, θυμηθήκαμε λέξεις χρόνου και τρόπου που θα μπορούσαν να εντάξουν στα κείμενά τους.

Συγγραφικό στάδιο: Όταν τα παιδιά ετοιμάστηκαν προχωρήσαμε στη συγγραφή. Τους έδωσα μία εικόνα κάποιας απλής κατασκευής και αφού την παρατήρησαν ξεκίνησαν τη συγγραφή του κειμένου τους.

Μετασυγγραφικό στάδιο: Διάβασαν το γραπτό τους και αυτοαξιολογήθηκαν. Προσπάθησαν να διορθώσουν ή να συμπληρώσουν. Ακολούθησε διόρθωση και αξιολόγηση από μένα. Στο σπίτι έκαναν την παρακάτω εργασία για εξάσκηση. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

Μέχρι εδώ ένα δίωρο.

Την επόμενη μέρη αξιολόγησαν το κείμενο ενός συμμαθητή τους πρώτα ατομικά. Ολοκληρώσαμε αυτή την αξιολόγηση ομαδικά διορθώνοντας τα λάθη που είχαν επισημάνει και συμπληρώνοντας όπου υπήρχαν κενά. Κατεβάστε το αρχείο από ΕΔΩ.

Ακολούθησε η διόρθωση του δικού τους κειμένου. Η αντιγραφή δόθηκε για το σπίτι. Μέχρι εδώ άλλη μία ώρα.

Την επόμενη μέρα διαβάσαμε στην τάξη σχεδόν όλα τα κείμενα σχολιάζοντας με τα παιδιά εάν ο συγγραφέας είχε πετύχει τους στόχους και επαινώντας τις προσπάθειές τους. Μέχρι εδώ άλλη μία ώρα.

Για το σπίτι ανέλαβαν για εξάσκηση το κείμενό τους να το μεταφέρουν σε προστακτική.

Συνολική διάρκεια διδασκαλίας περίπου 4 ώρες.

Διαβάστε ΕΔΩ τις οδηγίες κατασκευής για τη Γ΄ δημοτικού.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020,

Τελευταία ενημέρωση 17/01/2024