Ομαδική εργασία: Ταξίδι στο διάστημα
Ε΄ τάξη

Στο πλαίσιο της 17ης ενότητας της Γλώσσας της Ε΄ δημοτικού "Ταξίδια στο διάστημα" έδωσα στα παιδιά μου, μετά από πολλά παρακάλια τους, την παρακάτω τελευταία ομαδική εργασία.  Βλέπετε τελειώνοντας ο μήνας και η σχολική χρονιά όλες οι ομάδες ήθελαν να κερδίσουν το κέρασμα και μία ομαδική εργασία θα τους προσέφερε μπόλικους πόντους, ώστε κάποιοι να κάνουν ακόμα και την ανατροπή. Δεν τους χάλασα το χατίρι, έβαλα τη φαντασία μου να δουλέψει και τους έδωσα τις οδηγίες και τη βαθμολογία της εργασίας. Το τι έγινε τελικά ήταν απερίγραπτο!

Ομαδική εργασία: Ταξίδια στο διάστημα

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Είστε μια διαστημική ομάδα, θα ταξιδέψετε στο διάστημα και θα επισκεφθείτε όποιον πλανήτη εσείς επιθυμείτε.

• Φτιάξτε (4) ή ζωγραφίστε (2) το διαστημόπλοιό σας.

• Φτιάξτε τη διαστημική στολή σας (2)

• Αρμοδιότητες που θα έχει κάθε αστροναύτης της ομάδας σας (2).

• Ποιον πλανήτη θα επισκεφθείτε και για ποιον λόγο (2)

• Η διαστημική αποστολή ξεκινά: είστε οι αστροναύτες και δίνετε συνέντευξη τύπου λίγο πριν την απογείωση. Γράψτε τη συνέντευξη (3). "Τραβήξτε φωτογραφία" από τη συνέντευξη (2)

• Το ταξίδι ξεκινά: Το πρόγραμμα μιας ημέρας μέσα στο διαστημόπλοιο (3). "Φωτογραφίες" από το παράθυρο (2 καθεμία)

• Φτάνοντας στον πλανήτη: εργασίες που διεκπεραιώθηκαν (3). Συλλογή πετρωμάτων (2). "Φωτογραφίες" (2).

• Κάθε παραπάνω δραστηριότητα που θα κάνει η ομάδα σας κερδίζει 2 πόντους.

• Κάθε πρωτότυπη και  μοναδική εργασία (που δεν έχει κάνει άλλη ομάδα) παίρνει 5 πόντους.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Επίτηδες έβαλα τους δύο τελευταίους όρους στην εργασία, γιατί ήθελα τα παιδιά να αυτενεργήσουν και να βάλουν τη φαντασία τους να δουλέψει. Και βέβαια πολύ καλά έκανα, αφού οι ομάδες πραγματικά δημιούργησαν, σκέφτηκαν, συνεργάστηκαν, πρωτοτύπησαν.

ΤΡΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Δόθηκε χρονική διορία μιας εβδομάδας για την ολοκλήρωση της εργασίας. Στο διάστημα αυτό φυσικά μεσολαβούσε σαββατοκύριακο, για να μπορέσουν οι ομάδες να συναντηθούν άνετα σε κάποιο σπίτι. Κάποιες δραστηριότητες τις μοίρασαν μεταξύ τους ατομικά για να εξοικονομήσουν χρόνο όπως τις "φωτογραφίες". Άλλες τις έκαναν ομαδικά όταν συναντήθηκαν. Ό,τι συγκέντρωσαν το έφεραν στο σχολείο την προκαθορισμένη ημέρα όπου τους παρέδωσα ένα μεγάλο κομμάτι χαρτί του μέτρου για να φτιάξουν την παρουσίασή τους. Μία διδακτική ώρα αφιερώθηκε στη επιμέλεια της παρουσίασης. Άλλη μία διδακτική ώρα αφιερώθηκε για την παρουσίαση των εργασιών και την καταμέτρηση των πόντων.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Εκτός από τα βασικά που ζήτησα τα παιδιά έφτιαξαν: τρισδιάστατα διαστημόπλοια, τρισδιάστατες "φωτογραφίες", τρισδιάστατα πετρώματα, ημερολόγιο πληρώματος, σκέψεις, παρατηρήσεις, προτάσεις, μενού φαγητού, συνταγή φαγητού, χάρτες, τρισδιάστατο χάρτη, απρόοπτα, πληροφορίες για τον πλανήτη τους, επαφή με εξωγήινη ζωή, επιτραπέζιο παιχνίδι, ζωγραφιστά μπλουζάκια, τηλεσκόπια. Μέχρι και στολή αεροπόρου έφεραν!

Κατά τις δύο ώρες που οι μαθητές έφτιαξαν τις παρουσιάσεις τους και παρουσίασαν τις εργασίες τους, η τάξη μετατράπηκε σε καταπληκτικό χώρο δημιουργίας και συνεργασίας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και ευχαριστήθηκαν και, παρόλο που δεν έγινε τελικά η ανατροπή που ήθελαν κάποιοι, οφείλω να πω ότι η σχολική χρονιά έληξε με έναν υπέροχο τρόπο!

Κατεβάστε το φύλλο εργασίας ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε παρακάτω τη δουλειά των 4 ομάδων της τάξης μου, σχολικό έτος 2017-2018.

Παρακάτω οι ομαδικές εργασίες με το ίδιο θέμα των μαθητών μου του σχολικού έτους 2022-2023

Παρακάτω μπορείτε να δείτε και άλλες ομαδικές εργασίες στο μάθημα των Θρησκευτικών Ε΄ δημοτικού.

Δημιουργός Copyright © 2022-2023, Μυλωνάκη Δήμητρα, δασκάλα

Τελευταία ενημέρωση 21/10/2023