Περιγραφή φωτογραφίας: Ένας γνωστός άγνωστος
Παραγωγή γραπτού λόγου, Στ΄ τάξη

Πρόκειται για την εργασία 1 του Τετραδίου Εργασιών Ενότητα 11 ''Συγγενικές σχέσεις"'. Χρησιμοποίησα την εργασία αυτή ως εμπέδωση της προηγούμενης παραγωγής "Ο φίλος μου/Η φίλη μου".

ΠΡΟΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Υπενθύμισα στα παιδιά τα δομικά στοιχεία περιγραφής ανθρώπου σύμφωνα με την παρακάτω παρουσίαση. Αρχικά οι μαθητές διαμαρτυρήθηκαν για το θέμα και για το ότι δε θα μπορούσαν να περιγράψουν μια φωτογραφία από τη φαντασία τους μόνο. Ωστόσο τους παρείχα εικόνες από φωτογραφίες ανθρώπων από διάφορες προηγούμενες εποχές και συζητώντας για το τι θα μπορούσαν να ήταν αυτά τα πρόσωπα, πότε έζησαν και τι έκαναν, το ενδιαφέρον τους τελικά κεντρίστηκε. Ο κάθε μαθητής διάλεξε μια από αυτές φωτογραφίες και προχώρησε τελικά στη συγγραφή του κειμένου του. Μπορείτε να τις κατεβάσετε από ΕΔΩ.

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές προχώρησαν στη συγγραφή των κειμένων τους.

ΜΕΤΑΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

Οι μαθητές διάβασαν τα κείμενά τους, αυτοξιολογήθηκαν, διόρθωσαν και βελτίωσαν το γραπτό τους. Ύστερα αξιολόγησα και εγώ και σημείωσα τυχόν διορθώσεις και βελτιώσεις που δεν μπόρεσαν να κάνουν μόνοι τους. Καθαρόγραψαν και επιμελήθηκαν τις φωτογραφίες τους κάνοντάς τους και μια παλαίωση! Όταν  τα γραπτά τους έφτασαν στην τελική τους μορφή, διαβάστηκαν όλα στην τάξη. Κατεβάστε το αρχείο της αυτοαξιολόγησης από ΕΔΩ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΕΞΑΣΚΗΣΗ

Κουίζ για την περιγραφή ανθρώπου ΕΔΩ.
Περίγραψε προφορικά τα πρόσωπα που δείχνουν οι κάρτες
ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,