Κουλουράκια με λίγα υλικά
Σχολικό έτος 2017-2018, Ε2 τάξη

Η συνταγή εκτελέστηκε στην τάξη την τελευταία μέρα πριν τις διακοπές Πάσχα. Ήταν πολύ εύκολη και άρεσε πολύ η διαδικασία στα παιδιά που συμμετείχαν όλα, αφού τα έπλασαν με τα χεράκια τους. Ωστόσο χρειάζεται μια σωστή οργάνωση και προετοιμασία πριν εκτελεστεί.

Η συγκεκριμένη συνταγή βγάζει περίπου 70 κουλουράκια και χρειάζεται να έχετε μεγάλη κουζίνα στο σχολείο. Εγώ βέβαια για να μην ταλαιπωρούμαι με το ψήσιμο έκανα το άλλο. Συνεννοήθηκα με τον φούρναρη της γειτονιάς, ο οποίος μου έκλεισε ραντεβού για την ώρα που ήταν ελεύθερος και μπορούσε να ψήσει τα κουλουράκια μας και μου έδωσε και μία λαμαρίνα για να τα βάλω. Όταν τα κουλουράκια μας ήταν έτοιμα τα έστειλα με την καθαρίστρια του σχολείου, αλλά πιθανόν θα μπορούσα να τα στείλω και με μία μητέρα κατόπιν συνεννόησης.

Πλάθουν κουλουράκια

Να επισημάνω ότι στη συγκεκριμένη συνταγή χρησιμοποίησα τις καφέ λαδόκολλες για να στρώσω τα τραπέζια και να μπορέσουν να πλάσουν τα παιδιά τα κουλουράκια. Στο τέλος όμως παρατήρησα ότι το λάδι της ζύμης πέρασε στα θρανία και θα ήθελα να ευχαριστήσω την καθαρίστρια του σχολείου που βοήθησε με το καθάρισμά τους.

ΥΛΙΚΑ:
2 ποτήρια ηλιέλαιο
2 ποτήρια ζάχαρη
1 ποτήρι χυμό πορτοκαλιού
1 κουταλάκι σόδα
1 φακελάκι μπέικιν πάουντερ
1 φακελάκι γαρίφαλα ολόκληρα
1 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

1. Διαλύουμε τη σόδα μέσα στο χυμό πορτοκάλι. Προσοχή γιατί θα φουσκώσει.
2. Ρίχνουμε όλα τα υλικά μέσα σε μία λεκανίτσα.
3 Προσθέτουμε το αλεύρι λίγο και λίγο ζυμώνοντας μέχρι να σχηματιστεί ένα εύπλαστο υλικό.
4. Πλάθουμε τα κουλουράκια και τους καρφώνουμε από ένα γαριφαλάκι για μοσχοβολιά.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Εγώ ζήτησα τα υλικά από τα παιδιά όπως φαίνεται παρακάτω έτσι ώστε ο καθένας να φέρει από κάτι.

• 1 ποτήρι ηλιέλαιο + γάντια + ποδιά

• 1 ποτήρι ζάχαρη + γάντια + ποδιά

• 2 πορτοκάλια + γάντια + ποδιά

• 1 κουταλάκι σόδα + γάντια + ποδιά