Αντιμετώπιση προσφυγικού από το Rimini της Ιταλίας

Άρθρο της Μιχαλίτσας Χίου

CENTRO PROVINCIALE PER l’ISTRUZIONE DEGLI ADULTI

Το συγκεκριμένο σχολείο είναι σχολείο ενηλίκων και φοιτούν άτομα άνω των 16 ετών. Χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και από το Κράτος και ξεκίνησε να λειτουργεί το 2014 με αφορμή τη διεξαγωγή μιας έρευνας η οποία έδειξε ότι 27 εκατομμύρια πολίτες της Ιταλίας δεν έχουν αποκτήσει κάποιο πτυχίο/πιστοποιητικό. Η ίδρυση του σχολείου στόχευε στην μείωση του ποσοστού των ατόμων αυτών και στη παροχή δυνατότητας και ευκαιρίας να αποκτήσουν ένα πτυχίο.

Στο εν λόγω σχολείο διδάσκονται μαθήματα ιταλικής γλώσσας (γλωσσομάθεια) και τα αντίστοιχα μαθήματα Γυμνασίου τα πιο σημαντικά (Αγγλικά, Μαθηματικά, Ιταλικά και Τεχνολογία). Κυρίως όμως πραγματοποιούνται μαθήματα εντατικά γλώσσας και αυτό διότι για να αποκτήσει κάποιος αλλοδαπός στη Ιταλία άδεια παραμονής μακράς διαρκείας πρέπει να έχει βεβαίωση γνώσης ιταλικής γλώσσας (επίπεδο Α2) . Το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών είναι χαμηλότατου μορφωτικού επιπέδου, δηλαδή δεν έχουν πάει σχολείο ούτε στη χώρα τους.