ΑΡΧΙΚΗ

ΧΑΡΤΗΣ

""

Το σημείο του Χάρτη αναφέρεται στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρεθύμνου. Το Εσπερινό ΕΠΑΛ λειτουργεί στα

Περιβόλια και ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2008. Έχει κυρίως εργαζόμενους μαθητές οι οποίοι προσπαθούν

να πάρουν Απολυτήριο Λυκείου και κάποιο Πτυχίο Ειδικότητας. Η φοίτηση είναι τετραετής.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Την Τρίτη, 11 Φεβρουαρίου 2014, εορτάστηκε για ενδέκατη φορά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε για πρώτη φορά στις 6 Φεβρουαρίου 2004 σε 16 χώρες, υπό το συντονισμό του έργου SafeBorders και το πρόγραμμα Safer Internet της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Το 2005 ανέλαβε τα ηνία το  Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης & Επαγρύπνησης INSAFE, και σήμερα ο αριθμός των χωρών έχει ξεπεράσει τις 100 παγκοσμίως!

Έκθεση Μαθητικής Δημιουργίας

2013-2014

Για 4η συνεχόμενη χρονιά, η Έκθεση Μαθητικής Ψηφιακής Δημιουργίας θα πραγματοποιηθεί στο Κέντρο Αρχιτεκτονικής Μεσογείου (Κ.Α.Μ.) στο παλιό λιμάνι των Χανίων, την Πέμπτη 3, την Παρασκευή 4 και το Σάββατο 5 Απριλίου 2014. Πέρυσι με μεγάλη επιτυχία παρακολουθήσαμε και συμμετείχαμε σε μια γιορτή δημιουργίας και έκφρασης των μαθητών μας σε 293 ψηφιακά έργα, παράλληλα με το 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που έλαβε χώρα στα Χανιά, στο Ηράκλειο, στο Αγρίνιο, στην Αλεξανδρούπολη, στην Κέρκυρα, στη Λάρισα, στη Μυτιλήνη και στη Ρόδο

ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ

Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρεθύμνου ιδρύθηκε το 2008 και στεγάζεται στα κτίρια του ΕΠΑΛ Ρεθύμνου στα Περιβόλια. Δικαίωμα εγγραφής έχουν κυρίως ενήλικοι μαθητές οι οποίοι εργάζονται. Η φοίτηση είναι τετραετής και οι απόφοιτοι του λαμβάνουν Απολυτήριο Λυκείου και Πτυχίο Ειδικότητας. Κατά το σχολικό έτος 2013-14 λειτουργούν οι ειδικότητες Πληροφορικής, Δομικών Έργων και Ηλεκτρολόγων. Το ωράριο λειτουργίας είναι από τις 18:50 έως τις 22:15.