Διδακτική επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ

Την Τετάρτη, 14 Ιανουαρίου 2015, κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων διδακτικών ωρών οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 της Α΄τάξης του 1ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο ΕΕΕΕΚ Ν. Ιωνίας. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο διαθεματικής προσέγγισης του θέματος ??άτομα με αναπηρίες?? στα μαθήματα των κειμένων της νεοελληνικής λογοτεχνίας και των θρησκευτικών.   Στόχοι της επίσκεψης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών απέναντι στις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν άτομα με αναπηρίες, η συνειδητοποίηση της προσφοράς τους στην κοινωνία, η ενσυναίσθηση, η καλλιέργεια αλληλεγγύης, η ανάπτυξη φιλίας.
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου, χωρισμένοι σε ομάδες, συνεργάστηκαν με τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ και ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας των εργαστηρίων κεραμικής, γεωπονίας και μαγειρικής. Στο τέλος η διευθύντρια του ΕΕΕΕΚ κ. Γρηγορίου έκανε σύντομη ενημέρωση στους μαθητές του 1ου Γυμνασίου. Οι  εντυπώσεις των μαθητών και των υπεύθυνων συνοδών καθηγητών, Γεωργούση Ε., ΠΕ01 και Γεράκα Β., ΠΕ02 από το σχολείο που επισκέφτηκαν ήταν άριστες.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Επιτρέπονται τα εξής στοιχεία και ιδιότητες HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>