Το σχολείο είναι χαρά!!!

Τα μαθηματικά στο Δημοτικό Σχολείο

Το Αναλυτικό Πρόγραμμα των Μαθηματικών έχει ως κύριο στόχο να προετοιμάσει τα παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ώστε να αγαπήσουν τα Μαθηματικά και να κεντρίσει το ενδιαφέρον και την επιθυμία τους να ασχοληθούν συστηματικά με αυτά. Παράλληλα, σκοπό έχει να διασφαλίσει ότι κάθε παιδί θα αποκτήσει τις απαραίτητες μαθηματικές γνώσεις και ικανότητες που θα του επιτρέψουν να  λειτουργήσει ως αυτόνομο και παραγωγικό μέλος μιας σύγχρονης κοινωνίας.

Το Αναλυτικό Πρόγραμμα των Μαθηματικών, ακολουθώντας έναν ολοκληρωμένο σχεδιασμό από την Προδημοτική μέχρι το Λύκειο, εδράζεται σε τέσσερις αρχές: (α) οι μαθηματικές έννοιες διερευνώνται με τρόπο που να υποκινούν το ενδιαφέρον και την περιέργεια των παιδιών, (β) δίνεται έμφαση στη λύση προβλήματος, (γ) η τεχνολογία αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της μαθηματικής εκπαίδευσης και (δ) όλα τα παιδιά ενθαρρύνονται να αποκτήσουν εμπειρίες μέσα από ένα ποιοτικό Αναλυτικό Πρόγραμμα Μαθηματικών.

Πρώτη ανάγνωση

Η ανάγνωση και η γραφή στο σχολείο

Είναι διαδεδομένη η πεποίθηση ότι η ανάγνωση και η γραφή κατακτώνται
αποκλειστικά μέσα από τη διδασκαλία. Η ανάπτυξη του γραπτού λόγου απαιτεί
συχνά πολύ περισσότερες πληροφορίες από αυτές που παρέχονται στο πλαίσιο της
οικογένειας και είναι αποστολή του δασκάλου να τις παρέχει μέσα από το σχολείο.
Ωστόσο, τα παιδιά έρχονται στην Α΄ Δημοτικού με εμπειρίες, γνώσεις και άποψη
γύρω από τον γραπτό και προφορικό λόγο, την ανάγνωση και την γραφή. Διαβάστε περισσότερα «Πρώτη ανάγνωση»