ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Week0
Month0
All705

Currently are one guest and no members online

Το σχολείο μου στην Κω

Το μικρό αυτό σχολείο είναι χτισμένο επί Ιταλοκρατίας. Άντεξε τον μεγάλο σεισμό που κατέστρεψε ουσιαστικά την χώρα του νησιού. Όπως και όλα τα Ιταλικά κτήρια, άλλωστε. Όμως ο χρόνος, οι μέτριες συντηρήσεις και φυσικά η αλμύρα της θάλασσας το έχουν φθείρει. Όσο και να το βάφεις και να το ανανεώνεις... η αλήθεια είναι ότι σιγά σιγά η αίγλη του φθήνει. Οι τουρίστες που περνούν από εκεί μας ζητάνε συχνά να το δουν νομίζοντας ότι έχουν να κάνουν με κάποιο μουσείο. Και όντως είναι τόσο ωραίο που ίσως να έπρεπε να είχε γίνει μουσείο. Ίσως έτσι να το φρόντιζαν και περισσότερο. Όλοι όσοι δουλεύουμε εκεί μέσα το έχουμε αγαπήσει τόσο πολύ που το προσέχουμε καλύτερα και από τα σπίτια μας!

Το σχολείο μου στην Κω

Γραμματική

Η γραμματική ήταν πάντα ο φόβος μου. Τα μαθηματικά ήταν και είναι η μεγάλη μου αγάπη. Όμως υποσχέθηκα στον εαυτό μου όταν έγινα δασκάλα ότι θα κάνω την γραμματική να μοιάζει με παιχνίδι για τους μαθητές μου. Το προσπαθώ. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει και πολλά. Από εδώ και μπρος όμως με τη βοήθεια της τεχνολογίας θα μοιάζει πραγματικά με παιχνίδι. Νομίζω ότι τα σημερινά παιδιά έχουν συνδέσει τον υπολογιστή με παιχνίδι.Οπότε αυτό θα είναι ένα υπέρ όταν πεις στους μαθητές μπορείτε να παίξετε με τον υπολογιστή αυτά τα παιχνίδια και να είναι όλα εξάσκηση στη γραμματική. Και να είναι όλοι ευχαριστημένοι! Αυτό για μένα είναι ο στόχος και η απόλυτη επιτυχία στο στοίχημα που έβαλα με τον εαυτό μου.

Πρόγραμμα Υπολογιστών

Το πρόγραμμα των υπολογιστών που παρακολουθώ είναι πραγματικά απίστευτο. Σου δίνει τη δυνατότητα να μάθεις πολύ εύκολα, κάποια πραγματικά χρήσιμα πράγματα για τους υπολογιστές. Θεωρώ ότι πραγματικά σε μορφώνει. Έχω παρακολουθήσει αρκετά προγράμματα υπολογιστών. Αυτό το πρόγραμμα διαφέρει αισθητά, γιατί σε μορφώνει πρακτικά! Και αυτό είναι το πιο χρήσιμο κομμάτι. Συνήθως οι επιμορφώσεις έχουν τόση θεωρία που βαριέσαι και στο τέλος έχεις φύγει απλά με πονοκέφαλο και καθόλου γνώσεις! Από την πρώτη στιγμή αυτό το πρόγραμμα "μίλησε" και είπε "κάντο" και αυτό για μένα είναι ότι χρειαζόμουν.

Η ιστοσελίδα μου

Πρώτη φορά δημιουργώ ιστοσελίδα και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! Νομίζω ότι αυτό θα με βοηθήσει στην δουλειά μου όχι μόνο σαν εμπειρία, αλλά και σαν περιεχόμενο! Ανυπομονώ να εξερευνήσω αυτό το καινούριο χώρο!!!

Hilliger Media Shop
Template "butterflymeadowfree" designed by Hilliger Media (Copyright © 2011)