μανωληςκαναβακης

Αναθέσεις Νομικών στα ΕΠΑΛ

ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  ΣΤΑ ΕΠΑΛ

Πολλές φορές ήρθαμε αντιμέτωποι με την έκπληξη των συνομιλητών μας , όταν πληροφορήθηκαν ότι η ειδικότητα των Νομικών-Πολιτικών επιστημόνων (ΠΕ13) έχει μαθήματα και στα ΕΠΑΛ. Στο πρώτο λοιπόν-υπαρξιακό θα λέγαμε- άρθρο μας θα αναφερθούμε εν συντομία στα μαθήματα α ανάθεσης της συγκεκριμένης ειδικότητας στα ΕΠΑΛ. Ειδικότερα:

1) Στην Α ΕΠΑΛ έχουμε ως πρώτη ανάθεση (από κοινού με οικονομολόγους και κοινωνιολόγους) το μάθημα Πολιτική Παιδεία , δίωρο. Το μάθημα , από το σχολικό έτος 2013-2014 , αποτελεί πλέον μια σύνθεση Οικονομίας-Δικαίου-Κοινωνιολογίας , με τη διδασκαλία επιλεγμένων ενοτήτων από κάθε γνωστικό αντικείμενο. Ενδεικτικά μόνο αναφέρω ότι οι μαθητές θα έρθουν σε επαφή με ένα πλούτο ερεθισμάτων για το κοινωνικόγίγνεσθαι που ξεκινούν από το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης ή τα ατομικά δικαιώματα και φτάνουν μέχρι τη θεωρία της ψυχανάλυσης.

2) Στη Β τάξη υπάρχει το μάθημα Στοιχεία Αστικού&Εργατικού Δικαίου , δίωρο επίσης. Οι μαθητές έχουν μια πρώτη αλλά ουσιαστική γνωριμία με τους δύο αυτούς κλάδους του δικαίου οι οποίοι είναι απαραίτητοι στην καθημερινή οικονομική ζωή και επαγγελματική πορεία καθενός.

3) Στη Γ τάξη υπάρχει το μάθημα Δημόσιες σχέσεις , μονόωρο. Το μάθημα εισάγει τους μαθητές στο σημαντικό αυτό και ολοένα εξελισσόμενο κλάδο της επιχειρηματικής ζωής.