Η έννοια στάση και οι τρεις διαστάσεις της

Έκφραση

Η μελέτη των στάσεων του ατόμου αποτελεί κεντρικό τομέα της κοινωνικής ψυχολογίας και βασίζεται στο πως αντιλαμβάνεται το ίδιο το άτομο τα διάφορα κοινωνικά φαινόμενα και πως προσαρμόζει τη συμπεριφορά του, ανάλογα με αυτές τις εκτιμήσεις του. Οι εκτιμήσεις των ατόμων μπορούν να αφορούν άλλα άτομα, ομάδες ατόμων, αφηρημένες έννοιες, φυσικά φαινόμενα κ.α. Στάση για παράδειγμα θεωρείται η αποφυγή του καπνίσματος επειδή το θεωρώ βλαβερό για την υγεία μου. Οι στάσεις διαμορφώνονται από το κοινωνικό περιβάλλον του ατόμου, όπως είναι η οικογένεια, το σχολείο, τα μέσα μαζικής επικοινωνίας κ.α., και παραμένουν σχετικά σταθερές, αντιστεκόμενες στην αλλαγή.

Θεωρία κοινωνικής μάθησης

Η μάθηση και οι διαδικασίες που συντελούνται κατά την επίτευξή της, έχει απασχολήσει ποικίλους επιστημονικούς κλάδους, καθώς η προσπάθεια ερμηνείας της απασχολεί τον άνθρωπο από την αρχαιότητα. Παιδαγωγοί, ψυχολόγοι, ιατροί κ.α. συνέβαλαν στην αποσαφήνιση της πολύπλοκης φύσης της μάθησης, ώστε σήμερα να έχουμε στη διάθεση μας αρκετές θεωρίες, οι οποίες μας βοηθούν στη βαθύτερη κατανόηση της. Κατά τη Μαριδάκη-Κασσωτάκη (2009), η μάθηση ορίζεται ως η «γνωστική διαδικασία που στηρίζεται στην επεξεργασία εξωγενών ή και εσωγενών ερεθισμάτων και έχει ως αποτέλεσμα την τροποποίηση της συμπεριφοράς, η οποία έχει διάρκεια»