Ευαγγελία Ξυδώνα

«Ασφάλεια στο Διαδίκτυο: το μεγάλο στοίχημα»

Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών σήμερα έχει τόσο στενή σχέση και εξοικείωση με το Διαδίκτυο, ώστε να ζει σχεδόν μια δεύτερη ή παράλληλη ζωή μέσα από αυτό. Το γεγονός αυτό δεν είναι απαραιτήτως αρνητικό· αντίθετα, εκτός του ότι είναι αναγκαία πια η καθημερινή χρήση του, όλοι γνωρίζουμε τις απεριόριστες δυνατότητες που μας παρέχει σε κάθε τομέα. Επειδή, όμως, πρόκειται για ένα χαοτικό «σύμπαν», θα πρέπει ο καθένας να είναι ενημερωμένος και ιδιαίτερα προσεκτικός στην πλοήγηση στον κυβερνοχώρο.

Οι κίνδυνοι που εγκυμονούν από την αφελή και απρόσεκτη πλοήγηση είναι πολλοί: εκφοβισμός, υποκλοπή προσωπικών δεδομένων, παραπλάνηση, εθισμός κτλ. Ειδικά οι έφηβοι, λοιπόν, δεν θα έπρεπε να υποτιμούν αυτές τις ενδεχόμενες απειλές.

Πρώτ? απ? όλα ενημερωνόμαστε έγκυρα για αυτές από διάφορες πηγές, από τους δασκάλους και καθηγητές μας, από τους γονείς μας. Σε περίπτωση που υποψιαζόμαστε οποιαδήποτε απειλή ζητάμε τη συμβουλή τους και συζητούμε μαζί τους. Βέβαια, πρέπει οι ίδιοι να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί: δεν επισκεπτόμαστε «ύποπτες» ιστοσελίδες, αποφεύγουμε όσο μπορούμε να διοχετεύουμε πληροφορίες για την ταυτότητά μας και προσωπικά μας δεδομένα, δεν συνομιλούμε με αγνώστους, δεν ανοίγουμε οποιοδήποτε παράθυρο μας προτείνουν, διαβάζουμε πάντα με προσοχή καθετί που σχετίζεται με κάποια επιλογή ή εγκατάσταση προγράμματος. Επίσης, φροντίζουμε να έχουμε εγκαταστήσει προγράμματα ασφάλειας και προστασίας του υπολογιστή μας. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οποιαδήποτε κίνησή μας «αποθηκεύεται» στη μνήμη του Διαδικτύου και οποιοσδήποτε μπορεί να ανιχνεύσει το διαδικτυακό μας προφίλ. Έτσι, προσέχουμε τις διαδικτυακές επισκέψεις μας, που τώρα μπορεί να φαίνονται αθώες αλλά να μας στιγματίσουν στο μέλλον. Τέλος, φροντίζουμε να ελέγχουμε οι ίδιοι τον εαυτό μας, ώστε να μη φτάσουμε στον εθισμό, και να αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο στην κοινωνική μας ζωή απ? ότι στη διαδικτυακή.

Σε κάθε περίπτωση είμαστε υποψιασμένοι και όχι επιπόλαιοι με το Διαδίκτυο. Δεν ξεχνάμε ποτέ ότι τα πάντα καταγράφονται και τα πάντα μπορούν να συμβούν μέσα σ? αυτό ? όσο κι αν μας ακούγεται υπερβολικό. Η εποχή της ασφαλούς προστασίας της ιδιωτικής μας ζωής έχει περάσει ανεπιστρεπτί?

Σύνδεση διαχειριστή
Όνομα σχολικής μονάδας
Διεύθυνση, Πόλη
email: mail (at) sch.gr