σχολικÝς εργασßες

Δ  τÜξη

Ιστορßα Δ´ τÜξης

εδþ μπορεßτε να βρεßτε το Διδακτικü σενÜριο για τη Διδασκαλßα των κεφαλαßων 30, 31, 32, 33 της Ιστορßας της Δ´ τÜξης Δημοτικοý. Το σενÜριο εκπονÞθηκε στο πλαßσιο της επιμüρφωσης του Β´ επιπÝδου στις ΤΠΕ
μÝλισσα
παρουσßαση " Ο χρυσüς αιþνας τουΠερικλÞ" ΚατεβÜστε το αρχεßο Το 23ο κεφÜλαιο της ιστορßας της Δ´ Δημοτικοý μÝσα απü μια διαδραστικÞ παρουσßαση...
ΚατεβÜστε το απü το εικονßδιο που ακολουθεß. Εßναι κÜπως μεγÜλο το αρχεßο (περßπου 11,5 ΜΒ), για το λüγο αυτü παρακαλþ Ýχετε υπομονÞ!!!

ΗλεκτρονικÜ τεστ ιστορßας για τη Δ´ τÜξη
κεφÜλαιο 34 της ιστορßας: Τα βασßλεια των διαδüχων του Μ. ΑλεξÜνδρου

ΜελÝτη περιβÜλλοντος
κεφÜλαιο 5 της μελÝτης:
μÝλισσα
Γλþσσα
σταυρüλεξο με θÝμα τη γραφÞ
για το μÜθημα Γλþσσας της Δ´ τÜξης: ενüτητα 9
«ΓραφÞ η μνÞμη των ανθρþπων»
ΚατεβÜστε κÜνοντας κλικ εδþ 10 διδακτικÝς παρεμβÜσεις
Ειναι Ýνα αρκετÜ μεγÜλο zip αρχεßο που περιλαμβÜνει 10 διδακτικÝς δραστηριüτητες. Οι δραστηριüτητες αυτÝς αφοροýν 3 μαθÞματα γλþσσας, 2 μαθÞματα μαθηματικþν,  3 μαθÞματα ιστορßας και 2 μαθÞματα μελÝτης περιβÜλλοντος. Εßναι οργανωμÝνα σε φακÝλους. ΠεριλαμβÜνουν συνοπτικü σχεδιασμü της δραστηριüτητας, φýλλα εργασßας για τους μαθητÝς και κÜποια κουιζ Þ παρουσιÜσεις που δημιουργÞθηκαν για τις συγκεκριμÝνες δραστηριüτητες.
ΔιÜφορα
ΠροβολÞ power point για την γιορτÞ των Τριþν ιεραρχþν:
ΚατεβÜστε το αρχεßο προβολÞς κÜνοντας κλικ στο παρακÜτω εικονßδιο. Η παρουσιÜση συνοδεýεται απü βυζαντινü Þχο, τον οποßο θα πρÝπει να τον κατεβÜσετε κι αυτüν στον ßδιο φÜκελο που θα κατεβÜσετε και την παρουσßαση, Ýτσι þστε να μπορεß να αναπαραχθεß. Η παρουσßαση περιλαμβÜνει σýντομες βιογραφßες των τριþν Ιεραρχþν, διÜφορες ρÞσεις τους σχετικÝς με την παιδεßα καθþς και Üφθονες εικüνες.
κατεβÜστε το αρχεßο απü εδþ    κατεβÜστε απü  εδþ

ΦυλλÜδια εργασιþν για τη Δ´ τÜξη Δημοτικοý:

Γλþσσα

Στα συγκεκριμÝνα αρχεßο rar περιÝχονται διÜφορα φυλλÜδια τα οποßα απευθýνονται στους μαθητÝς της Δ´ τÜξης.

συμπιεσμÝνα αρχεßα word

Τα φυλλÜδια αυτÜ εßναι σε μορφÞ word και φÝρουν το üνομα της ενüτητας του βιβλßου της Γλþσσας

την οποßα αφοροýν. Στα φυλλÜδια  περιÝχονται και εικüνες που τα διακοσμοýν. ΦυσικÜ  η μορφÞ doc δßνει τη

δυνατüτητα της τροποποßησÞς τους. Τα εικονßδια üπως βλÝπετε εßναι 2. Αυτü συμβαßνει γιατß τα φυλλÜδια εßναι κατανεμημÝνα σε 2 φακÝλους þστε να εßναι πιο εýκολο το κατÝβασμÜ τους. Να σημειþσω πως τα φυλλÜδια εßναι δημιουργημÝνα στο office 2010. Τη διευκρßνηση αυτÞ κÜνω επειδÞ αν τα ανοßξετε με παλιüτερη Ýκδοση του office πιθανüν να μετακινηθοýν κÜποιες εικüνες Þ να μην Ýχουν πολý καλÞ ποιüτητα.

ΜαθηματικÜ

συμπιεσμÝνα φυλλÜδια μαθηματικþνΚατÜ τον ßδιο τρüπο, στα ακüλουθα αρχεßα, μπορεßτε να βρεßτε φυλλÜδια που αφοροýν στα βιβλßα μαθηματικþν της Δ´ τÜξης

.

Αν δεν Ýχετε το αντßστοιχο πρüγραμμα αποσυμπßεσης μπορεßτε να το κατεβÜσετε εδþ.

εδþ  μπορεßτε να βρεßτε  την παρουσßαση  για τα σεμινÜρια επιμüρφωσης των εκπαιδευτικþν  που διοργÜνωσαν οι Σχολικοß Σýμβουλοι στη ΔρÜμα  τον Ιοýνιο του 2011.

Το αρχεßο εßναι Ýνας φÜκελος σε συμπιεσμÝνη μορφÞ μεγÝθους  124 ΜΒ.

Μπορεßτε να το κατεβÜσετε να το αποσυμπιÝσετε και να τρÝξετε το αρχεßο  "προτζÝκτορ και λογισμικÜ 2".

αρχικÞ     σχολικÝς εργασßεςγια τη Δ´ τÜξη  για την Α´ τÜξη      χειροτεχνßες χριστουγεννιÜτικες  πασχαλινÝς     σýνδεσμοι         Ýρευνες