σχολικς εργασες

Δ  τξη

Ιστορα Δ τξης

εδ μπορετε να βρετε το Διδακτικ σενριο για τη Διδασκαλα των κεφαλαων 30, 31, 32, 33 της Ιστορας της Δ τξης Δημοτικο. Το σενριο εκπονθηκε στο πλασιο της επιμρφωσης του Β επιπδου στις ΤΠΕ
μλισσα
παρουσαση " Ο χρυσς αινας τουΠερικλ" Κατεβστε το αρχεο Το 23ο κεφλαιο της ιστορας της Δ Δημοτικο μσα απ μια διαδραστικ παρουσαση...
Κατεβστε το απ το εικονδιο που ακολουθε. Εναι κπως μεγλο το αρχεο (περπου 11,5 ΜΒ), για το λγο αυτ παρακαλ χετε υπομον!!!

Ηλεκτρονικ τεστ ιστορας για τη Δ τξη
κεφλαιο 34 της ιστορας: Τα βασλεια των διαδχων του Μ. Αλεξνδρου

Μελτη περιβλλοντος
κεφλαιο 5 της μελτης:
μλισσα
Γλσσα
σταυρλεξο με θμα τη γραφ
για το μθημα Γλσσας της Δ τξης: εντητα 9
«Γραφ η μνμη των ανθρπων»
Κατεβστε κνοντας κλικ εδ 10 διδακτικς παρεμβσεις
Ειναι να αρκετ μεγλο zip αρχεο που περιλαμβνει 10 διδακτικς δραστηριτητες. Οι δραστηριτητες αυτς αφορον 3 μαθματα γλσσας, 2 μαθματα μαθηματικν,  3 μαθματα ιστορας και 2 μαθματα μελτης περιβλλοντος. Εναι οργανωμνα σε φακλους. Περιλαμβνουν συνοπτικ σχεδιασμ της δραστηριτητας, φλλα εργασας για τους μαθητς και κποια κουιζ παρουσισεις που δημιουργθηκαν για τις συγκεκριμνες δραστηριτητες.
Διφορα
Προβολ power point για την γιορτ των Τριν ιεραρχν:
Κατεβστε το αρχεο προβολς κνοντας κλικ στο παρακτω εικονδιο. Η παρουσιση συνοδεεται απ βυζαντιν χο, τον οποο θα πρπει να τον κατεβσετε κι αυτν στον διο φκελο που θα κατεβσετε και την παρουσαση, τσι στε να μπορε να αναπαραχθε. Η παρουσαση περιλαμβνει σντομες βιογραφες των τριν Ιεραρχν, διφορες ρσεις τους σχετικς με την παιδεα καθς και φθονες εικνες.
κατεβστε το αρχεο απ εδ    κατεβστε απ  εδ

Φυλλδια εργασιν για τη Δ τξη Δημοτικο:

Γλσσα

Στα συγκεκριμνα αρχεο rar περιχονται διφορα φυλλδια τα οποα απευθνονται στους μαθητς της Δ τξης.

συμπιεσμνα αρχεα word

Τα φυλλδια αυτ εναι σε μορφ word και φρουν το νομα της εντητας του βιβλου της Γλσσας

την οποα αφορον. Στα φυλλδια  περιχονται και εικνες που τα διακοσμον. Φυσικ  η μορφ doc δνει τη

δυναττητα της τροποποησς τους. Τα εικονδια πως βλπετε εναι 2. Αυτ συμβανει γιατ τα φυλλδια εναι κατανεμημνα σε 2 φακλους στε να εναι πιο εκολο το κατβασμ τους. Να σημεισω πως τα φυλλδια εναι δημιουργημνα στο office 2010. Τη διευκρνηση αυτ κνω επειδ αν τα ανοξετε με παλιτερη κδοση του office πιθανν να μετακινηθον κποιες εικνες να μην χουν πολ καλ ποιτητα.

Μαθηματικ

συμπιεσμνα φυλλδια μαθηματικνΚατ τον διο τρπο, στα ακλουθα αρχεα, μπορετε να βρετε φυλλδια που αφορον στα βιβλα μαθηματικν της Δ τξης

.

Αν δεν χετε το αντστοιχο πργραμμα αποσυμπεσης μπορετε να το κατεβσετε εδ.

εδ  μπορετε να βρετε  την παρουσαση  για τα σεμινρια επιμρφωσης των εκπαιδευτικν  που διοργνωσαν οι Σχολικο Σμβουλοι στη Δρμα  τον Ιονιο του 2011.

Το αρχεο εναι νας φκελος σε συμπιεσμνη μορφ μεγθους  124 ΜΒ.

Μπορετε να το κατεβσετε να το αποσυμπισετε και να τρξετε το αρχεο  "προτζκτορ και λογισμικ 2".

αρχικ     σχολικς εργασεςγια τη Δ τξη  για την Α τξη      χειροτεχνες χριστουγεννιτικες  πασχαλινς     σνδεσμοι         ρευνες