Ειδικότητα: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί σε:
1. Επιχειρήσεις,
2. Οργανισμούς,
3. Εκπαιδευτικές μονάδες, κ.ά.,
4. φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής.
Επιχειρήσεις που:
? Κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής.
? Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες.
? Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού.
? Προωθούν - πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες Πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού.
Ο απόφοιτος μπορεί να:
? Αναλαμβάνει αυτοδύναμα-αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
? Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο, ή άλλες δραστηριότητες.
? Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων Πληροφορικής.
? Υποστηρίζει, ως προς τη χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή και τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
? Αναλαμβάνει Γραμματειακή υποστήριξη σε λογιστικά γραφεία κ.α.
? Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής και δικτυακό εξοπλισμό.
? Αναπτύσσει απλές εφαρμογές Πληροφορικής.
? Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
? Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
? Δημιουργεί ιστοσελίδες και να συντηρεί το περιεχόμενο τους.
? Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων ( επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο).
Επίσκεψη μαθητών του 1ου ΕΠΑ.Λ Αλμυρού στο
Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS) στη Θεσσαλονίκη
Την Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2014 μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ Αλμυρού επισκέφθηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (NOESIS) στη Θεσσαλονίκη.
Στην εκδρομή συμμετείχαν τα τμήματα Ηλεκτρολόγων, Πληροφορικής καθώς και μαθητές από την Α τάξη του κύκλου επιλογής Τεχνολογικών Εφαρμογών.
Στόχος της επίσκεψης ήταν η επαφή των μαθητών με την αρχαία ελληνική τεχνολογία και τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό.
Η Συμβολή του Δάσους στον Οικοτουρισμό!
Τμήματα Πληροφορικής & Ηλεκτρολόγων
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue.
Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue.
Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus.
Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Cras ornare mattis nunc. Mauris venenatis, pede sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue. sed aliquet vehicula, lectus tellus pulvinar neque, non cursus sem nisi vel augue.