Κατηγορία: Sample Data-Articles
Ημερομηνία Δημοσίευσης Γράφτηκε από τον/την Super User

Η Κράνα είναι χωριό του ορεινού Μυλοποτάμου,στον Ψηλορείτη, στο Ρέθυμνο της Κρήτης.

Πρόκειται για ένα μικρό χωριό, το οποίο όμως

βρίσκεται ανάμεσα σε δύο κεφαλοχώρια της περιοχής, στα Ζωνιανά και στα Λιβάδια.

Στην Κράνα βρίσκεται το γυμνάσιο που εξυπηρετεί τους μαθητές της περιοχής αυτής. Η περιοχή είναι απομακρυσμένη και το σχολείο μέχρι πριν λίγο καιρό ανήκε στην κατηγορία των δυσπρόσιτων.

Για να δούμε όμως, τι σημαίνει δυσπρόσιτο, με την κυριολεκτική κι όχι με την υπηρεσιακή ερμηνεία του όρου, σε κάποιοα άλλα μέρη του πλανήτη.

Στην Κίνα, υπάρχει περιοχή στην οποία οι μαθητές κάνουν μάθημα μέσα σε μία σπηλιά!

Ναι, μέσα σε μία σπηλιά λειτουργεί το σχολείο.

Υπάρχουν επίσης περιοχές όπου οι μαθητές, για να προσεγγίσουν το σχολείο τους, αναγκάζονται να διαβούν σχοινένιες γέφυρες σε πολύ μεγάλα φαράγγια(εννοείται με τα πόδια και εννοείται ανεξαρτήτως καιρού) ή να ακροβατούν σε μονοπάτια στις άκρες απόκρημνων χαραδρών μεγάλου βάθους.

Στο Μεξικό, στις αυτονομημένες κοινότητες των Ζαπατίστας στην νότια επαρχία Τσιάπας, όλες οι υποδομες είναι χειροποίητες.

Εκεί, οι μαθητές και οι δάσκαλοι λειτουργούν κυρίως στην ύπαιθρο στηριζόμενοι κυρίως στην αλληλεγγύη και στον αλληλοσεβασμό που αναπτύσσουν μεταξύ τους.

Εν συντομία λοιπόν, βλέπουμε πως η έννοια του "απομονωμένου" και τα προβλήματα που μπορεί να επιφέρει, έχουν τη δυνατότητα να ξεπεραστούν αν αναπτύσσονατι στις κοινότητες ειλικρινείς και ισχυροί δεσμοί μεταξύ των ανθρώπων, στηριζόμενοι στον σεβασμό, την αλληλεγγύη, τη θέληση και την πίστη ότι μπορούμε να ξεπερνάμε τις τρικλοποδιές της επίσημης πολιτείας και να βελτιώνουμε τις δομές που μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, όπως το σχολείο.

Design by Joomla 1.6 templates