Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία

Διαδικτυακό περιβάλλον για υλοποίηση κοινότητας μάθησης-ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Το ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ δομεί την επικοινωνία μεταξύ των συμμετεχόντων μελών και προσφέρει εργαλεία συνεργασίας τα οποία μπορούν να διευκολύνουν τη μάθηση σε ιδιαίτερα δύσκολους τομείς.

Τα παιδιά συνεργάζονται μεταξύ τους στην ίδια τάξη και

όχι με κάποιο άλλο σχολείο. Το ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ θα λέγαμε είναι «ο νέος τρόπος επικοινωνίας».

Με το λογισμικό αυτό ευνοούνται:

·        συνεργασίες με άλλα σχολεία

·        συνεργασίες με ειδικούς στα θέματα τα οποία διερευνώνται

·        εργασία των μαθητών από το σπίτι (η εύκολη πρόσβαση μέσω του διαδικτύου δίνει πάρα πολλές δυνατότητες)

·        συζητήσεις μεταξύ των συμμετεχόντων στο μάθημα (διδάσκοντες και μαθητές), που παραμένουν καταγεγραμμένες

Τα μέλη του ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ μπορούν αργότερα να επανέλθουν στις αποθηκευμένες παλαιές τους απόψεις. Η κοινή κατασκευή γνώσεων είναι το ουσιωδέστερο στοιχείο προσφοράς του λογισμικού ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ. Τα νέα περιβάλλοντα μάθησης δίνουν ευκαιρίες για την μόρφωση υπεύθυνων μαθητών.

Αρχικά το περιβάλλον του ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ μοιάζει νάναι άδειο. Σύντομα θα είναι μια αυλή γεμάτη από τις εργασίες των παιδιών! Θα σφύζει από ζωή!

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ είναι στηριγμένο στην ιδέα ότι η γνώση κατασκευάζεται και αναπτύσσεται σταδιακώς από τους μαθητές.