Μηχανολογικός Τομέας ΕΠΑΛ Μεγαλόπολης

Ο Μηχανολόγος απασχολείται:

1). Σε έργα υποδομών(δρόμοι, γέφυρες, δίκτυα ύδρευσης, αποχέτευσης, φυσικού αερίου κ.λπ. καθώς σε κάθε τέτοιο έργο υπάρχουν μηχανήματα έργων ή μηχανολογικές εγκαταστάσεις, κινητήριες μηχανές, οχήματα.

2). Σε κτιριακές εγκαταστάσεις (κατοικίες, εμπορικά κτίρια, τουριστικές εγκαταστάσεις, αγροτοβιομηχανικές εγκαταστάσεις κ.λπ.) που δημιουργούνται  και σε παλιές που  απαιτούν συνεχείς ανακαινίσεις και βελτιώσεις.

3) Σε μεταφορές  (αυτοκίνητα, δίκυκλα, θαλάσσιες συγκοινωνίες κ.λπ.). Υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα όπου μπορεί να ασχοληθεί ο Μηχανολόγος, είτε ως τεχνίτης, είτε με άλλες αρμοδιότητες πχ υπεύθυνος προμηθειών, υπεύθυνος πωλήσεων κ.λπ.

4) Στη βιομηχανία ? βιοτεχνία. Ο τομέας βιομηχανίας - βιοτεχνίας απορροφά πάντοτε μηχανολόγους που έχουν τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, γνωρίζουν να διαβάζουν σχέδιο, να χειρίζονται τις νέες τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών, έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν (συμπεριλαμβανομένης της τεχνικής επικοινωνίας), συνεργάζονται με άλλες ειδικότητες, γνωρίζουν στοιχειωδώς ξένες γλώσσες.

Ο Ψυκτικός:

1) Προσαρμόζει,  εγκαθιστά, συνδέει, επιδιορθώνει, αποκαθιστά, επιθεωρεί και δοκιμάζει τον εξοπλισμό ψύξης και κατάψυξης σε:

α)  ψυγεία σπιτιού, καταψύκτες, συστήματα ψύξης που χρησιμοποιούνται

β) σε καταστήματα κλπ.,( κουτιά ψύξης, βιτρίνες κλπ. για φαγώσιμα είδη) ή σε  οχήματα-ψυγεία και άλλα μέσα μεταφοράς, καταψύξεις,

γ)σε πλακέτες καταψύξεων, συνδυασμένα συστήματα φυγείων και καταψυξεων, όπως οι μονάδες παραγωγής παγωτού και σόδας,

δ). σε συστήματα μεταφοράς ψυγείων και καταψυκτών, βιομηχανικά εργοστάσια ψύξης, προγραμματισμός και καταγραφή κάποιων ειδικών

2). Εγκαθιστά, διατηρεί και επιδιορθώνει τα συστήματα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού στα σπίτια και σε άλλα κτήρια με τη βοήθεια: α)  διαφόρων συστημάτων περιβαλλοντικής τεχνολογίας, όπως είναι οι αντλίες θέρμανσης και  τα συστήματα ηλιακής θέρμανσης και β) μηχανημάτων θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού, όπως είναι οι  αντλίες, οι  κινητήρες και οι  συμπιεστές.