Ορισμένα βασικά μουσικά κρουστά όργανα για την προσχολική αγωγή

Στη συνέχεια παρουσιάζονται πιο κάτω ορισμένα κρουστά μουσικά όργανα, απαραίτητα για την οργάνωση μουσικών δραστηριοτήτων σε παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Κρουστά μουσικά όργανα στο νηπιαγωγείο

Τα κρουστά μουσικά όργανα, λαμβάνοντας υπόψη ότι η παραγωγή ήχου σε αυτά είναι πιο εύκολη για τα παιδιά προσχολικής ηλικίας, αποτελούν ένα πολύτιμο μέσο εισαγωγής των παιδιών σε βασικές μουσικές έννοιες.

Στους παρακάτω συνδέσμους διατίθενται ενδεικτικές προτάσεις για παιχνίδια με κρουστά μουσικά όργανα στο πλαίσιο του νηπιαγωγείου.

Επιμέρους πτυχές της μουσικής στο νηπιαγωγείο

Η μουσική αγωγή μπορεί να προσεγγισθεί μέσα από μία ποικιλία μουσικών δραστηριοτήτων περιλαμβάνοντας, μεταξύ άλλων, κίνηση, τραγούδι, μουσικά παιχνίδια, ακρόαση μουσικών έργων, ηχοϊστορίες, χρήση μουσικών οργάνων κ.ά.

Για τη σημασία ανάπτυξης της μουσικής αγωγής στα παιδιά προσχολικής ηλικίας, αλλά και ειδικότερα για την αξία ενασχόλησής τους με μουσικά όργανα, υπάρχει πλήθος μελετών στη διεθνή βιβλιογραφία. Προς αυτή την κατεύθυσνη, μέσω των παρακάτω συνδέσμων, παρατίθενται ορισμένα ενδεικτικά άρθρα και προτάσεις οργάνωσης σχετικών δραστηριοτήτων: