ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΣΕΛ. 6 ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ
ΣΕΛ. 7 ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ

Για μια χαρούμενη επιστήμη

Ποίημα για τα ανιαρά Μαθηματικά (Jacques Pr?vert)

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ

Λίγα λόγια για την αξιοποίηση της "μαθηματικής λογοτεχνίας" στο σχολείο

Η μαθηματική λογοτεχνία είναι μια μορφή τέχνης στην οποία τον πρώτο λόγο έχουν τα μαθηματικά. Μέσα από μια ευχάριστη ή δραματική πλοκή αναδεικνύονται σπουδαίες μαθηματικές ανακαλύψεις που σφράγισαν την εξέλιξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας.

Ας αναρωτηθούμε: Θα μπορούσαν οι μαθητές μας να βιώνουν τα Μαθηματικά ως μέρος της καθημερινής τους ζωής; Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να μη στεγνώνουν τα Μαθηματικά στις σχολικές τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου;

Σύμφωνα με την έρευνα, η ανάγνωση βιβλίων μαθηματικής λογοτεχνίας καλλιεργεί στους μαθητές μια ευχάριστη διάθεση για τα Μαθηματικά. Αυτό παρατηρείται και σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν επίμονες διδακτικές προθέσεις από τους καθηγητές για την ενασχόληση των μαθητών με αυτήν. Μάλιστα ακόμα και μαθητές που δεν διακρίνονται για τις επιδόσεις τους διαμορφώνουν θετική στάση για τα Μαθηματικά.