Συνέδρια - Σεμινάρια

4o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στο Αγρινίο Πέμπτη 3 & Παρασκευή 4 Απριλίου 2014

Το 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info)  θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο, στο Ηράκλειο, στην Καλαμάτα, στην Κέρκυρα, στη Λάρισα, στη Μυτιλήνη, στην Ξάνθη, στην Πάτρα, στη Ρόδο και στα Χανιά την Πέμπτη 3, την Παρασκευή 4 και το Σάββατο 5 Απριλίου 2014.

Στην πόλη του Αγρινίου το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου (2ο χλμ Ε.Ο. Αγρινίου ? Αντιρρίου), στις 3 και 4 Απριλίου 2014.

Θα παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας από:

• Δημοτικά,
  • Γυμνάσια,
  • Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια

Η συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση θα δώσει την ευκαιρία:
α) της ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών Πληροφορικής και της παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και την ευρύτερη κοινωνία,
β) της ενημέρωσης και της διάδοσης των μαθησιακών δραστηριοτήτων, οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πρακτικών προβλημάτων και
γ) της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη κοινωνία.

Γι? αυτό το λόγο, το Μαθητικό Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα, αλλά βραβεύεται κάθε συμμετοχή.

Μπορεί να λάβει μέρος κάθε σχολείο από όλη την Ελλάδα, ανεξάρτητα από την περιοχή που βρίσκεται, με την επισήμανση ότι η οργάνωση του Φεστιβάλ δεν μπορεί να καλύψει έξοδα μετακίνησης και διαμονής.

Προϋποθέσεις συμμετοχής ενός μαθητικού έργου στο Φεστιβάλ αποτελούν:

(α) Η συμμετοχή εκπαιδευτικού Πληροφορικής στην ομάδα των εκπαιδευτικών που συντονίζει το έργο, αν δεν το συντονίζει αποκλειστικά ο ίδιος.
(β) Σύντομη παρουσίαση (<8΄) της εργασίας από τους μαθητές σε ακροατήριο.
(γ) Υπολογιστής του σχολείου, εκπαιδευτικός Πληροφορικής και ομάδα μαθητών στον εκθεσιακό χώρο για ένα διάστημα 2-3 ωρών, ώστε να εκθέτουν το έργο τους και να απαντούν σε ερωτήσεις γι? αυτό.
(δ) Ανάρτηση κατάλληλου υλικού για κάθε έργο στην τοπική ιστοσελίδα του Φεστιβάλ (για τις περιοχές που θα εκθέσουν στο Αγρίνιο http://digifest-ait.blogspot.gr/),με ευθύνη του συντονιστή εκπαιδευτικού Πληροφορικής. Η ανάρτηση πραγματοποιείται αυτόματα με την υποβολή της τελικής αίτησης συμμετοχής.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής (μόνοι τους ή μαζί με συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων) και οι μαθητές, οι οποίοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν εκπροσωπώντας το σχολείο τους, να συμπληρώσουν τη φόρμα καταχώρισης έργου (http://goo.gl/IvL3fE) (για την πόλη του Αγρινίου) από σήμερα μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου.

Η συγκεκριμένη αίτηση αφορά τη συμμετοχή του σχολείου και του εκπαιδευτικού Πληροφορικής. Προαιρετικά μπορούν να συμπληρωθούν: το Τμήμα, η Τάξη και η Ομάδα μαθητών που θα συμμετέχει, το είδος του ψηφιακού έργου, ο τίτλος του, καθώς και μια σύντομη περιγραφή. Τα παραπάνω στοιχεία μπορούν να συμπληρωθούν/ τροποποιηθούν αργότερα, σε μεταγενέστερη πρόσκληση

Όσοι έχουν κάνει μέχρι τώρα αίτηση, δε χρειάζεται να επαναλάβουν τη διαδικασία.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού (Υ.Παι.Θ.Π.Α), αρ. απόφ.198418/Γ7/24-12-2013  και με την Υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.Κα.Π).

Την Παρασκευή 4 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί συνεδρία σύνδεσης όλων των πόλεων που συμμετέχουν και παρουσίασης έργων μέσω Διαδικτύου.

Το Φεστιβάλ στην πόλη του Αγρινίου πραγματοποιείται με την Υποστήριξη του Δήμου Αγρινίου και Αρωγούς την Περιφερειακή Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Αιτωλοακαρνανίας.

Ευελπιστούμε το Φεστιβάλ, το οποίο θα μεταδοθεί ζωντανά από το Διαδίκτυο, να δώσει μια νότα χαράς και δημιουργικότητας σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες.

Κεντρική οργανωτική επιτροπή

Εκπαιδευτικός ΠΕ06-Αγγλικής Φιλολογίας
Τσαμαλή Γεωργία
Εκπαιδευτικός ΠΕ60-Νηπιαγωγός

Παρακαλούνται οι κ. κ. Διευθυντές να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής και τους άλλους συναδέλφους του σχολείου τους.

Σπύρος Παπαδάκης

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19