ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ

Ο Τομέας Ηλεκτρολογίας είναι από τους παλαιότερους –ιστορικά- στην Τεχνική Εκπαίδευση και υπάρχει μία σταθερή ζήτηση στο πέρασμα του χρόνου για απόκτηση ηλεκτρολογικών δεξιοτήτων και επαγγελματικών δικαιωμάτων, διότι δεν είναι δυνατή η ομαλή και ασφαλής λειτουργία ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και συσκευών χωρίς τη συνδρομή ενός ηλεκτρολόγου.

Με την τελευταία αλλαγή στην τεχνική και επαγγελματική εκπαίδευση 2015 εντάχθηκε στον Ευρύτερο τομέα Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού. Εξυπηρετεί τις ανάγκες του 1ου και του Εσπερινού ΕΠΑΛ.

Η επιλογή του Τομέα γίνεται στο δεύτερο έτος φοίτησης του 1ου ΕΠΑΛ και ταυτόχρονα γίνεται και επιλογή της ειδικότητας.

Η Ηλεκτρολογία δίνει σήμερα στους πτυχιούχους την δυνατότητα να επιλέξουν μεταξύ διαφόρων ειδικοτήτων, με ανάλογη θεωρητική και εργαστηριακή προετοιμασία. Η εργαστηριακή εξάσκηση-προετοιμασία γίνεται στα εργαστήρια κατεύθυνσης, όπως :

1) Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας

2) Εργαστήριο Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων

3) Εργαστήριο Αυτοματισμών

4) Ηλεκτρικό Σύστημα Αυτοκινήτου.

Στο πρώτο εργαστήριο οι μαθητές βλέπουν να επαληθεύονται στην πράξη οι βασικοί θεωρητικοί νόμοι που αφορούν το ηλεκτρικό ρεύμα.

Στο δεύτερο εργαστήριο μαθαίνουν τα βασικά των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων (ηλεκτρικός πίνακας, κυκλώματα φωτισμού και ρευματοδοτών, κυκλώματα ενισχυμένων γραμμών όπως μαγειρείου, θερμοσίφωνα, πλυντηρίων, κλιματιστικού, λεβητοστασίου κ.λ.π, κυκλώματα ασθενών ρευμάτων όπως θυροτηλέφωνα, θυροτηλεόραση, τηλέφωνα, κουδούνια, οπτικοακουστικά μέσα κλπ., κύκλωμα φωτισμού κλιμακοστασίου, κύκλωμα αυτονομίας κεντρικής θέρμανσης κλπ.).

Στο τρίτο εργαστήριο μαθαίνουν τα βασικά των αυτοματισμών (ρελέ, μικροεπεξεργαστές, οικιακοί αυτοματισμοί, επαγγελματικοί αυτοματισμοί, βιομηχανικοί αυτοματισμοί κλπ.)

Στο τέταρτο Εργαστήριο Ηλεκτρικού Συστήματος Αυτοκινήτου εξετάζονται εργαστηριακά τα θέματα ηλεκτρικού συστήματος αυτοκινήτου όπως αυτά αναφέρονται στα αναλυτικά προγράμματα των τεχνολογικών μαθημάτων της Β΄ και Γ΄ Ταξης της ειδικότητας Τεχνικού Οχημάτων.

Στα χρόνια που προηγήθηκαν ο τομέας σε κάθε ευκαιρία έδινε την δυνατότητα στους μαθητές του να εξασκηθούν και σε πραγματικά αντικείμενα. Με την προσωπική εργασία μαθητών υπό την επίβλεψη των καθηγητών τους έγιναν πολύ μεγάλες παρεμβάσεις στις ίδιες τις υποδομές των εργαστηρίων ώστε να βελτιωθεί η λειτουργικότητά τους. Με προσωπική εργασία μαθητών αυτοματοποιήθηκε η θέρμανση των εργαστηρίων με λειτουργία χρονοδιακοπτών, ανακατασκευάστηκαν ηλεκτρικοί πίνακες παλαιοί και δύσχρηστοι κλπ.

Ο τομέας επίσης συμμετείχε σε εκπαιδευτικά προγράμματα με κατασκευή εργασιών από τους μαθητές συνήθως σε μικρογραφία όπως το πρόγραμμα «ΔΑΙΔΑΛΟΣ», στο οποίο συμμετείχε με 9 έργα, τα παρακάτω:

2003-2004

1) Αυτοματοποιημένος χώρος στάθμευσης με καταμέτρηση εισερχομένων-εξερχομένων οχημάτων και φωτεινή ένδειξη στην είσοδο του αριθμού των ελεύθερων θέσεων.

2004-2005

2) Πολυκατοικία με φωτισμό ασφαλείας μόνο για τη νύκτα και φωτισμό κλιμακοστασίου με πολλές επιλογές.

2005-2006

3) Αυτοματοποιημένος φωτισμός βιτρίνας και σύστημα συναγερμού.

4) Ρύθμιση φωτισμού κλιμακοστασίου πολυκατοικίας με PLC και φωτισμός ασφαλείας κλιμακοστασίου.

5) Φωτοβολταϊκό σύστημα παραγωγής Ηλεκτρ. Ενέργειας σε συνδυασμό με ανεμογεννήτρια.

6) Παραγωγή Ηλεκτρ. Ενέργειας από υδατόπτωση.

2006-2007

7) Τηλεχειρισμός μέσω τηλεφωνικού δικτύου.

8) Τροχός βαρύτητας και παραγωγή Ηλεκτρ. Ενέργειας.

9) Αυτοματοποίηση και αυτονομία της θέρμανσης των εργαστηρίων του ηλεκτρολογικού τομέα.

Διευκρινίζεται ότι η συμμετοχή του Ηλεκτρολογικού Τομέα στο παραπάνω πρόγραμμα παύει το 2007, λόγω κατάργησης του προγράμματος.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Οι απόφοιτοι του Τομέα μας, έχουν το δικαίωμα:

σαν υπάλληλοι ηλεκτρολόγοι:

να προσληφθούν στην ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, δήμους, περιφέρειες, νοσοκομεία, βιοτεχνίες και βιομηχανίες.

σαν ελεύθεροι επαγγελματίες:

εμπορία ηλεκτρολογικού υλικού,

κατασκευή, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή όλων των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων σε μονοκατοικίες και πολυκατοικίες,

κατασκευή, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή ηλεκτρικών εγκαταστάσεων βιοτεχνικών και βιομηχανικών χώρων,

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή κάθε είδους ηλεκτρικού ανελκυστήρα,

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή όλων των συστημάτων θέρμανσης,

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή του συγκροτήματος εφεδρείας ηλεκτρικής ενέργειας (ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος ),

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή όλων των κυκλωμάτων οικιακών αυτοματισμών (γκαραζόπορτας, συστήματος ασφαλείας, τεντών, ρολών, αυτόματου ποτίσματος, αντλίας λυμάτων κ.λ,π)

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή ηλεκτρικών μηχανών.

ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ειδικών κατηγοριών ( βενζινάδικα, νοσοκομεία, κτλ).

εγκατάσταση μικρών ηλεκτρικών υποσταθμών.

εγκατάσταση, συντήρηση, έλεγχο ΑΠΕ (φωτοβολταϊκών, ανεμογεννητριών κλπ)

Τέλος να σημειωθεί ότι οι απόφοιτοί μας μπορούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις και να φοιτήσουν σε αντίστοιχα ΤΕΙ ή σε Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές.