Τιμώντας τους ακρίτες της Θάλασσας. Καστελλόριζο

Γράφτηκε από τον/την Γρ. Σάββας. Posted in Ετήσιες θεματικές

Η εργασία αυτή πραγματοποιήθηκε κατά την σχολική περίοδο 2012-2013, από μαθητές του 5ου Λυκείου Αμαρουσίου στα πλαίσια εργασίας περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Αφορμή για την εργασία ήταν η αδελφοποίηση των Δήμων Αμαρουσίου και Μεγίστης στις 17 Αυγούστου του 2012.

Για την πραγματοποίση οι μαθητές πήραν συνέντευξη από τους Δημάρχους των Δήμων Αμαρουσίου Κο Γ.Πατούλη και Μεγίστης Κο Γ.Αχλαδιώτη, τους οποίους ευχαριστούμε για την συνεργασία.

Η παρουσίαση της εργασίας πραγματοποιήθηκε στις 15 Μαΐου του 2013 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Λυκείου.

Στην εκδήλωση παρεβρέθησαν ο Δήμαρχος Κος Γ.Πατούλης, Δημοτικοί σύμβουλοι, Σύμβουλοι της Δ/θμιας εκπαίδευσης, Διευθυντές Σχολείων και γονείς μαθητών. Είχε προγραμματιστεί ζωντανή σύνδεση (μέσω Skype) κατά την διάρκεια της εκδήλωσης με τον Δήμαρχο Μεγίστης Κο Γ.Αχλαδιώτη η οποία όμως δεν πραγματοποιήθηκε διότι το Νησί λόγω κακοκαιρίας ετέθη εκτός διαδικτύου.

Συντονίστρια της εργασίας ήταν η Κα Ελένη Λάλου (ΠΕ 06),  συμμετείχαν οι Καθηγητές: Γρ. Σάββας (ΠΕ 04.01), Β. Κορνιωτάκη (ΠΕ 03)  και η Διευθύντρια Λ.Μαρθάρη (ΠΕ 04.01).

Ολόκληρη την εργασία σε μορφή .pdf θα την βρείτε  ΕΔΩ

Το βίντεο που ακολουθεί είναι δημιουργία των μαθητών και παρουσιάστηκε κυκλικά κατά τον χρόνο προσέλευσης του κοινού.

Σχετικές φωτογραφίες.

Από την συνέντευξη με τον Δήμαρχο Αμαρουσίου Κο Γ. Πατούλη.

Από το χορευτικό της παρουσίασης

Από την λήξη της παρουσίασης