Εικαστική έκθεση από τη Δίοδο

Με γνώμονα τη διασύνδεση του σχολείου μας με τοπικούς φορείς που ασχολούνται με την προαγωγή της ψυχοκοινωνικής ζωής και στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με το Κέντρο Πρόληψης Δίοδος, μερίδα μαθητών της Β’ και Γ’ Λυκείου συμμετείχαν ενεργά στην εικαστική έκθεση με θέμα «Χτίζοντας γέφυρες μέσα μας και γύρω μας». Οι μαθητές μας χρησιμοποίησαν προσωπικά βιώματα και φαντασία για να ζωγραφίσουν πιθανές γέφυρες, εντυπωσιάζοντας με το ταλέντο τους, τους διοργανωτές της έκθεσης. Την Δευτέρα, 13 Μαϊου 2019, οι μαθητές επισκέφθηκαν την έκθεση, υπό τη συνοδεία της ψυχολόγου, πληροφορήθηκαν από τους υπεύθυνους για τα έργα, είδαν τα δικά τους έργα να προβάλλονται και ψήφισαν ποιο θεωρούσαν καλύτερο ενόψει του διαγωνιστικού μέρους της έκθεσης.

*Να επισημάνουμε ότι τα παιδιά της Γ’ Λυκείου είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε 3 τρίωρες συναντήσεις που πραγματεύονταν το συγκεκριμένο θέμα, μέσα στο τρέχον σχολικό έτος.