Εκδήλωση 3 Δεκεμβρίου 2013

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

File0560
Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι
« 1 της 6 »

Στην αίθουσα του Λάτσειου Δημοτικού Μεγάρου, τα σχολεία ΕΕΕΕΚ & ΕΕΓ Πύργου παρουσίασαν μία παράσταση που είχε ως θέμα «Παράδοση και Λαϊκά Δρώμενα». Οι μαθητές και μαθήτριες και των δύο σχολείων, ντυμένοι με παραδοσιακές στολές, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, τραγούδησαν και απήγγειλαν ποιήματα από τη λαϊκή μας παράδοση. Επίσης, μαθητές και καθηγητές τραγούδησαν τραγούδια όπως «Το Τζιβαέρι μου», τα «Μαλαματένια λόγια», το «Ανεστάκι» και τα παιδιά πρωταγωνίστησαν σε διάφορα δρώμενα και σκετς. Για την παράσταση χρησιμοποιήθηκαν σκηνικά που είχαν κατασκευαστεί από εκπαιδευτικούς των σχολείων, καθώς και πολλά λαϊκά όργανα και είδη λαϊκής τέχνης.

Το μήνυμα της όλης εκδήλωσης ήταν ένα: «Σεβασμός και στη διαφορετικότητα και ίσες ευκαιρίες για όλους»!

Περιβάλλοντα Προγραμματισμού

Logo Scratch

Από την εποχή της προγραμματιστικής γλώσσας Logo, έως σήμερα, έχουν αναπτυχθεί προγραμματιστικά περιβάλλοντα και γλώσσες προγραμματισμού που στόχο έχουν να προσελκύσουν τους μαθητές από μικρή ηλικία σε βασικές έννοιες του προγραμματισμού. Οι ερευνητές προσπαθώντας να αποφύγουν την απομνήμευση των εντολών καθώς επίσης και τα συντακτικά λάθη, ανέπτυξαν γλώσσες προγραμματισμού των οποίων οι εντολές αναπαριστώνται με τη μορφή μπλοκ. Με αυτόν τον τρόπο για να δημιουργήσει ο μαθητής ένα πρόγραμμα απλά τοποθετεί τα μπλοκ, το ένα πάνω στο άλλο, με την κατάλληλη σειρά. Με αυτόν τον τρόπο ο μαθητής εστιάζει στη λογική του προγράμματος και όχι στο συντακτικό. Η γλώσσα προγραμματισμού Scratch, είναι από τις πιο δημοφιλείς γλώσσες, με τις οποίες τα παιδιά προγραμματίζουν με μπλοκς.

Οι ΤΠΕ στην Ειδική Αγωγή

ESEΜε τη δημιουργία ειδικών σχολικών μονάδων (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. & Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων), καθώς επίσης και με τα τμήματα ένταξης, τα άτομα με ειδικές ανάγκες έρχονται πιο κοντά στην κοινωνική τους ενσωμάτωση και εκπαίδευση. Η αξιοποίηση των ΤΠΕ, σε μία τάξη με άτομα με ειδικές ανάγκες έχει ως στόχο την υποκίνηση των μαθητών, την ανάπτυξη της κοινωνικοποίησης, εμπιστοσύνης και ενδυνάμωση της αυτοπεποίθησης τους.

Με το μάθημα της Πληροφορικής, οι μαθητές κατακτούν βασικές και πρακτικές γνώσεις και δεξιότητες, όπως και τη δυνατότητα αντίληψης των δυνατοτήτων που προσφέρουν οι υπολογιστές, προς όφελος της επαγγελματικής εξέλιξης αλλά και Continue reading