optionen handel.

Το σχολείο μας

Τo 1o TEE Ειδικής Αγωγής είναι σχολική μονάδα ειδικής αγωγής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που ιδρύθηκε το 2002, και απευθύνεται σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, ηλικίας από 14 ετών έως 24 ετών.

"

1ο ΤΕΕ ΕΙΔ. ΑΓΩΓΗΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ (2)

"

Στη σχολική μονάδα λειτουργούν δύο τομείς:

1.Τομέας Πληροφορικής και Δικτύων με ειδικότητα στην υποστήριξη συστημάτων υπολογιστών.

2.Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος με ειδικότητα στην Επιχειρηματική Γεωργία.

Ελληνική συμμετοχή στους Παραολυμπιακούς του Σότσι

Τo ελληνικό παραολυμπιακό κίνημα έχει δυναμική παρουσία και στο Σότσι, όπου διεξάγονται από την Παρασκευή οι Χειμερινοί Παραολυμπιακοί αγώνες.

Την Πέμπτη ο αθλητής μας ο Μάκης Καλαράς θα έχει την πρώτη του εμφάνιση στο Σότσι στο αγώνισμα του σλάλομ ενώ δύο μέρες αργότερα θα έχει άλλη μια παρουσία στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ, πάντα στο άθλημα του αλπικού σκι.

Ο παραολυμπιονίκης μας παρέλασε στο Ολυμπιακό στάδιο Fisht του Σότσι την Παρασκευή στην τελετή έναρξης γνωρίζοντας την αποθέωση

«Γιατί παχαίνουμε;»

Η Ελληνική Ιατρική Εταιρεία Παχυσαρκίας πήρε την πρωτοβουλία να διεξάγει μια ενημερωτική εκστρατεία με θέμα τον έλεγχο βάρους και την παχυσαρκία και τίτλο «Γιατί παχαίνουμε;»

Στόχος αυτής της προσπάθειας είναι να ευαισθητοποιηθεί τo ελληνικό κοινό αλλά και οι επαγγελματίες υγείας όσον αφορά στο πρόβλημα της παχυσαρκίας και να ενημερωθούν για τα οφέλη της υιοθέτησης ενός ισορροπημένου τρόπου ζωής στον έλεγχο του σωματικού βάρους και στην υγεία, και τελικά να βελτιώσουν τις καθημερινές τους συνήθειες διατροφής αλλά και άσκησης.

ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ-Ένας μεγάλος κίνδυνος για την υγεία

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO) περιγράφει την παχυσαρκία ως μία παγκόσμια επιδημία, καθώς ο επιλοπασμός (επικράτηση) του υπέρβαρου και της παχυσαρκίας αυξάνεται με ανησυχητικό ρυθμό σε όλο τον κόσμο όχι μόνο στις αναπτυγμένες χώρες αλλά επίσης και στις αναπτυσσόμενες αφού οι άνθρωποι υιοθετούν έναν περισσότερο 'δυτικό' τρόπο ζωής.

Ο σύγχρονος τρόπος ζωής χαρακτηρίζεται από υιοθέτηση ανθυγιεινών τροφικών επιλογών, αύξηση της ενεργειακής πρόσληψης και μειωμένη σωματική δραστηριότητα. Υπολογίζεται πως 1 δισεκατομμύριο άτομα τουλάχιστον είναι οι υπέρβαροι και από τους οποίους 300 εκατομμύρια είναι παχύσαρκοι.

Ιδιαίτερα ανησυχητικά είναι τα δεδομένα για τα παιδιά και τους εφήβους, ιδιαίτερα τα παιδιά στην ηλικία του Δημοτικού. Με τη γλώσσα των αριθμών, στην Ελλάδα στις ηλικίες 6-12 ετών, περίπου 1 στα 3 αγόρια και 1 στα 4 κορίτσια είναι υπέρβαρα ή και παχύσαρκα, κατέχοντας την 'πρωτιά' της παιδικής παχυσαρκίας στην Ευρώπη.

Και ενώ πάνω από το 30% των Ελληνόπουλων είναι υπέρβαρα ή και παχύσαρκα, το μέλλον τους προμηνύεται δυσοίωνο, καθώς υπολογίζεται ότι το 70% αυτών θα εξελιχθεί σε υπέρβαρους ή και παχύσαρκους ενήλικες. Εάν προσθέσουμε την επιβαρυντική επίπτωση της οικονομικής κρίσης στο επίπεδο διαβίωσης, διαπαιδαγώγησης και πρόληψης-αντιμετώπισης της παχυσαρκίας στον ελληνικό χώρο, η κατάσταση δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

www.iatronet.gr

Saturday the 27th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.