• Nευρωνικά δίκτυα
  • Ασφάλεια
  • Εκπαίδευση

Πληροφορική Γ' Γυμνασίου

Κατηγορία: Συγγραφικό Έργο Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2015 Γράφτηκε από τον/την Super User

Βοήθημα Πληροφορικής

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

book1Το βιβλίο με τίτλο "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ" παρουσιάζει το τμήμα της ύλης του σχολικού βιβλίου που αφορά τη Γ' Γυμνασίου, όπως αυτή έχει καθοριστεί από το αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας, οργανωμένη σε διδακτικές ώρες όπως αυτές προτείνονται στο Βιβλίο του Εκπαιδευτικού για την Α', Β', Γ' Γυμνασίου του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Κάθε διδακτική ώρα περιέχει:

• Τη θεωρία με παραδείγματα.
  • Τις αντίστοιχες, της θεωρίας, σελίδες του σχολικού βιβλίου.
  • Λέξεις κλειδιά για να τονίσουμε τις βασικές έννοιες της θεωρίας μας.
  • Τις ασκήσεις για το σπίτι και δραστηριότητες για το Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ του σχολικού βιβλίου.
  • Υποδειγματικές απαντήσεις των προαναφερομένων ασκήσεων και δραστηριοτήτων για να ελέγξετε τις απαντήσεις σας.
  • Παραπομπές σε ιστοσελίδες του διαδικτύου για να εμβαθύνετε τις γνώσεις σας στις αντίστοιχες έννοιες της ενότητας.
  • Παραπομπές σε ιστοσελίδες του διαδικτύου με βίντεο για το πως να προγραμματίζετε με τη Logo στο περιβάλλον του MicroWorlds Pro.
  • Στο τέλος του βιβλίου υπάρχουν δέκα μεγάλες επαναληπτικές ασκήσεις, συνδυαστικής φύσεως από όλη την ύλη, για να εμβαθύνετε ακόμη περισσότερο τις γνώσεις σας.

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

ΕΙΔΟΣ: Βιβλίο